Sobota 21 dzień września.
Grupa ochotników jedzie do Wrocławia przywitać niemieckich gości. Potem grill integracyjny u Kasi Radziewicz w Rościszowie.
W niedzielę organizujemy wycieczkę do Świdnicy, zwiedzamy miejską starówkę oraz Kościół Pokoju. Do Świdnicy znowu trafimy w dwa dni później, by zwiedzić rynek, katedrę, zachwycić się architekturą zabytkowych kamienic w rynku.
Wtorek jest pod znakiem zamku pieszyckiego, zwanego Śląskim Wersalem. Oprowadza nas pan Edward Kanarek, w roli tłumacza występuje nasza opiekunka prof. Katarzyna Rogowska. Goście są zaskoczeni ogromem pracy włożonej w renowację budowli i wystrojem wnętrz.
Ważnym punktem pobytu naszych zagranicznych rówieśników jest wycieczka do muzeum obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy (Gross-Rosen).
To szczególna lekcja europejskiej historii.
Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się kolejny już dzień naszej „wymiany”: w ratuszu ma się odbyć spotkanie z burmistrzem miasta Markiem Piorunem. Nasz gospodarz szczegółowo opisuje historię Dzierżoniowa, jego początki i chętnie odpowiada na wszystkie pytania zadane przez uczniów szkoły naszej i niemieckiej.
Podczas krótkiej wycieczki po Dzierżoniowie pokazaliśmy naszym kolegom piękną panoramę miasta z wieży ratusza, warsztat menniczy, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej i znajduje się w dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza. W międzyczasie każdy z uczestników wycieczki otrzymał kartę z pytaniami dotyczącymi Dzierżoniowa, którą należało wypełnić „wspólnymi siłami”.
Na zwycięzców quizu czekały nagrody… Dzień tradycyjnie zakończył się grillem!
Nie ma „wymiany” bez wizyty w stolicy Dolnego Śląska. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Ostrów Tumski: archikatedrę św. Jana Chrzciciela, obejrzeliśmy z zewnątrz pałac arcybiskupi. Zatrzymaliśmy się też pod Kolegiatą Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, a później przeszliśmy wspaniałym Mostem Tumskim, zwanym potocznie mostem zakochanych. Udaliśmy się również w okolicę Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas zwiedzania Wrocławia zapoznaliśmy się także z wrocławskimi krasnalami. Następne punkty programu to Plac Solny, Kościół św. Elżbiety, kamieniczki zwane Jasiem i Małgosią i – Rynek.
W piątek 27 września zakończyła się polska część naszej wspólnej przygody. Zanim jednak pożegnaliśmy naszych nowych przyjaciół, zdążyliśmy pokazać im, jak wyglądają lekcje w polskiej szkole.
Udział w wymianie to niezapomniane przeżycie.
Możliwość zetknięcia się z ludźmi na pierwszy rzut oka obcymi pod każdym względem i odnalezienia w nich pokrewnych dusz jest naprawdę bezcenna.