• Laboratorium z klasami maturalnymi

     • 20 stycznia 2023 r., w ramach przygotowań do matury z chemii, maturzyści z klasy 4b i 4c I LO wzięli udział w laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W praktyce rozwiązywali zadania pojawiające się w zadaniach maturalnych. Z niektórymi zmierzyli się indywidualnie, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole. Część została omówiona przez dr Iwonę Rutkowską, która z ogromną pasją przybliżyła maturzystom takie zagadnienia jak miareczkowanie alkacymetryczne, aktywność fluorowców i metody rozdzielania substancji oraz rozróżnianie pierwiastków na podstawie barwy płomienia. Mamy nadzieję, że praktyczne zmierzenie się z problemami chemicznymi pozwolą maturzystom z większą wiarą podejść do egzaminu i osiągnąć dobre wyniki.

       Całość koordynowała dr Anna Grużlewska

     • Wizyta Katarzyny Górniak

     • 13 stycznia w auli szkolnej miało miejsce niecodzienne i niezwykle interesujące spotkanie z Katarzyną Górniak, absolwentką I LO, a od kilkunastu lat -  reporterką stacji TVN. W oczekiwaniu na dziennikarkę można było obejrzeć jej  reportaż „Tygrysy na granicy”, za który autorka zdobyła 2 główne nagrody na World Media Festival  w Hamburgu w 2021 roku. Katarzyna Górniak to dziennikarka z pasją, otwarta i komunikatywna. Opowiadała o roli, jaką odegrało liceum w drodze do sukcesu, o swojej codziennej pracy i o  trudnościach w trakcie realizowania reportaży. Podkreślała, że ważne są dla niej tematy blisko ludzi i dlatego najlepszą nagrodą po ich emisji są  pozytywne, pełne uznania reakcje widzów i szczere podziękowania, jak to miało miejsce m.in. po materiale o endometriozie, chorobie tysięcy kobiet. Reportaż ten, przygotowany razem z M. Łucyan, zdobył złotą nagrodę na festiwalu w Hamburgu w 2022 roku. Obecni w auli uczniowie i mieszkańcy miasta mogli także dowiedzieć się o pracy i emocjach Katarzyny Górniak w czasie, gdy była korespondentką wojenną w Ukrainie w ubiegłym roku. Reporterka zwracała też uwagę na miejsce i rolę kobiet w życiu publicznym. Spotkanie bardzo ciekawie poprowadziła Barbara Rymarska,wychowawczyni i polonistka Katarzyny. Swobodnej rozmowie obu pań towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz nagrane fragmenty reportaży i relacji z Ukrainy. Po wywiadzie był czas na pytania z sali, a potem na rozmowę z zainteresowanymi osobami, w tym - z uczennicami naszej szkoły. Uczestnicy spotkania gromkimi brawami wyrazili swoje uznanie dla wyjątkowej gościni, zaproszonej przez Panią Dyrektor Grażynę Bajsarowicz i Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa.

     • Laboratorium z klasą 3 C

     • 9 stycznia odbył się kolejny wyjazd do Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Tym razem pod okiem pracowników naukowych pracowali nasi wytrawni chemicy z 3c. Mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Rozwiązywali problemy badawcze dotyczące pierwiastków z bloku p i d. Doświadczenie i wiedza zdobyta w szkole pozwoliły im efektywnie wykorzystać czas pracy w laboratorium. 

      Nad całością pieczę sprawowała niezastąpiona dr Anna Grużlewska.

     • Spotkanie z Katarzyną Górniak!

     •   13 stycznia o godz.13:13 w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z Katarzyną Górniak, dziennikarką i reporterką TVN, absolwentką naszego liceum ( matura 2007 rok).

        Pierwszą nagrodę w konkursie dla młodych dziennikarzy zdobyła już w gimnazjum,a w trakcie nauki w I LO osiągała kolejne sukcesy m.in. I miejsce w Turnieju Reportażu dla Szkół Ponadpodstawowych organizowanym pod patronatem Gazety Wyborczej i I miejsce w konkursie na reportaż miesięcznika Reader's Digest. Jej lekkie pióro, oczytanie i pracowitość doprowadziły ją też do finału  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

        W czasie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Wrocławskim trafiła na staż do telewizji, a potem po udanym debiucie w programie „Czarno na białym” związała się z telewizją TVN. Dla tej stacji regularnie przygotowuje reportaże i materiały o tematyce społecznej i społeczno-politycznej.

        Przez miesiąc relacjonowała wojnę na Ukrainie. W przeszłości przygotowywała materiały z anektowanego Krymu, separatystycznych republik gruzińskich, autorytarnej Białorusi i wielokrotnie z samej Rosji. Opowiadała także o kryzysie migracyjnym z Grecji, Węgier i Austrii.

        W 2021 roku zdobyła dwie główne nagrody na międzynarodowym festiwalu World Media Festival

      w Hamburgu za reportaż „Tygrysy na granicy, będący dziennikarskim śledztwem  w sprawie nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

        W roku 2022 na tym samym festiwalu jej reportaż „Taka twoja uroda”(o kobietach chorujących na endometriozę), przygotowany razem z Magdą Łucyan, dostał złotą nagrodę w kategorii: Dokument,

      Także w 2022 roku wraz z innymi korespondentami wojennymi została uhonorowana nagrodą Press Club Polska za relacje inwazji na Ukrainę.

                                      Zapraszamy serdecznie na spotkanie!