8 stycznia w 57. rocznicę tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego w auli naszego liceum odbyła się szczególna uroczystość stanowiąca zwieńczenie starań pani dyrektor Grażyny Bajsarowicz. Staraniom tym przyświecała idea upamiętnienia dwóch wybitnych absolwentów I LO - Sylwestra Chęcińskiego, którego pierwszą rocznicę śmierci celebrowaliśmy w grudniu 2021 roku, oraz Zbyszka Cybulskiego.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: pan Andrzej Bolisęga - Wicestarosta Dzierżoniowski, pan Dariusz Kucharski - Burmistrza Miasta Dzierżoniowa, pan Andrzej Darakiewicz - Przewodniczący Rady Miasta Dzierżoniowa, pani Wanda Ostrowska - Prezeska TMD oraz przedstawiciele Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej.
Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczyła: ,,w pierwszej kronice szkoły można znaleźć dowody na to, że to tutaj zaczęła się fascynacja teatrem i filmem ważnych i znanych postaci polskiej kultury filmowej: Sylwestra Chęcińskiego i Zbigniewa Cybulskiego.”
Dyrektor Bajsarowicz, aby wprowadzić w filmowy i muzyczny klimat czasów, gdy obaj po zdaniu matury i studiach w łódzkiej filmówce rozpoczęli swoją przygodę teatralną i filmową, zaprosiła do wysłuchania ,,Tanga” Wojciecha Kilara ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Zebrani usłyszeli je w wykonaniu naszych uczniów Natalii Latacz i Bogdana Primachenko. W dalszej części programu zagrali oni również kompozycję Wojciecha Kilara z filmu „Cała naprzód”.
Wreszcie przyszedł czas na powitanie szczególnej gościni, pani Marioli Pryzwan, autorki biografii Zbyszka Cybulskiego, którą zapowiedziała pani Janina Weretka- Piechowiak. Pani Pryzwan zafascynowana postacią legendy polskiego kina od lat zbierała związane z nim materiały, wypowiedzi bliskich, przyjaciół i współpracowników wybitnego aktora, listy, notatki oraz nagrania archiwalne w radiu. Wydane one zostały w dwóch tomach ,,Cybulski o sobie” oraz „Cześć, starenia!” Dziś podzieliła się z uczestnikami uroczystości swoją wiedzą w przygotowanej prezentacji, wzbogaconej o komentarze i liczne anegdoty.
Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie przez dyrektor Grażynę Bajsarowicz oraz Natalię Latacz tablicy polskiego James Deana, która znajdzie się na froncie naszego Liceum. Przy tej okazji Pani Dyrektor wymieniła niezapomniane kreacje Aktora: jedyną w swoim rodzaju rolę Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu”, Piotra w „Ósmym dniu tygodnia”, Jacka w "Do widzenia, do jutra", Edmunda w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, Wiktora w "Jak być kochaną", kapitana MO w "Zbrodniarzu i pannie", trenera w "Jutro Meksyk", Łukasza w filmie "Pingwin", Alfonsa van Wordena w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa czy tytułowego bohatera w filmie „Giuseppe w Warszawie”...
Przypomniała też słowa Cybulskiego: „Aktorzy dzielą się na tych, którzy swoją osobowość przemieniają i na tych, którzy ją utrwalają. Mnie interesuje bardziej aktorstwo z zachowaniem pewnych cech indywidualnych. Zdaję sobie sprawę, że to i trudne i niebezpieczne”.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność, Natalii i Bogdanowi za oprawę muzyczną a przede wszystkim fundatorce obu tablic - Pani Annie Sadek, mamie dwóch naszych uczennic, oraz panu Remigiuszowi Biernackiemu za wizerunek Zbyszka Cybulskiego i Jego synowi za wizerunek Sylwestra Chęcińskiego.