• Odsłonięcie tablicy upamiętniającej naszego wybitnego absolwenta -Zbyszka Cybulskiego

     • 8 stycznia w 57. rocznicę tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego w auli naszego liceum odbyła się szczególna uroczystość stanowiąca zwieńczenie starań pani dyrektor Grażyny Bajsarowicz. Staraniom tym przyświecała idea upamiętnienia dwóch wybitnych absolwentów I LO -  Sylwestra Chęcińskiego, którego pierwszą rocznicę śmierci celebrowaliśmy w grudniu 2021 roku, oraz Zbyszka Cybulskiego.

                W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: pan Andrzej Bolisęga - Wicestarosta Dzierżoniowski,  pan Dariusz Kucharski - Burmistrza Miasta Dzierżoniowa, pan Andrzej Darakiewicz - Przewodniczący Rady Miasta Dzierżoniowa, pani Wanda Ostrowska - Prezeska TMD oraz przedstawiciele Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej.

      Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczyła: ,,w pierwszej kronice szkoły można znaleźć dowody na to, że to tutaj zaczęła się fascynacja teatrem i filmem ważnych i znanych postaci polskiej kultury filmowej: Sylwestra Chęcińskiego i Zbigniewa Cybulskiego.”

                Dyrektor Bajsarowicz, aby wprowadzić w filmowy i muzyczny klimat czasów, gdy obaj po zdaniu matury i studiach w łódzkiej filmówce rozpoczęli swoją przygodę teatralną  i filmową, zaprosiła do wysłuchania ,,Tanga” Wojciecha Kilara ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Zebrani usłyszeli je w wykonaniu naszych uczniów Natalii Latacz i Bogdana Primachenko. W dalszej części programu zagrali oni również kompozycję Wojciecha Kilara z filmu „Cała naprzód”.

                Wreszcie przyszedł czas na powitanie szczególnej gościni, pani Marioli Pryzwan, autorki biografii Zbyszka Cybulskiego, którą zapowiedziała pani Janina Weretka- Piechowiak. Pani Pryzwan zafascynowana  postacią legendy polskiego kina od lat zbierała  związane z nim materiały, wypowiedzi bliskich, przyjaciół i współpracowników wybitnego aktora, listy, notatki oraz nagrania archiwalne w radiu. Wydane one zostały w dwóch tomach ,,Cybulski o sobie” oraz „Cześć, starenia!” Dziś podzieliła się z uczestnikami uroczystości swoją wiedzą w przygotowanej prezentacji, wzbogaconej o  komentarze i liczne anegdoty.

                Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie przez dyrektor Grażynę Bajsarowicz oraz Natalię Latacz tablicy polskiego James Deana, która znajdzie się na froncie naszego Liceum. Przy tej okazji Pani Dyrektor wymieniła niezapomniane kreacje Aktora: jedyną w swoim rodzaju rolę Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu”, Piotra w „Ósmym dniu tygodnia”, Jacka w "Do widzenia, do jutra", Edmunda w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, Wiktora w "Jak być kochaną", kapitana MO w "Zbrodniarzu i pannie", trenera w "Jutro Meksyk", Łukasza w filmie "Pingwin", Alfonsa van Wordena w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa czy tytułowego bohatera w filmie „Giuseppe w Warszawie”...

      Przypomniała też słowa Cybulskiego: „Aktorzy dzielą się na tych, którzy swoją osobowość przemieniają i na tych, którzy ją utrwalają. Mnie interesuje bardziej aktorstwo z  zachowaniem pewnych cech indywidualnych. Zdaję sobie sprawę, że to i trudne  i niebezpieczne”.

                Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność, Natalii i Bogdanowi za oprawę muzyczną a przede wszystkim fundatorce obu tablic - Pani Annie Sadek, mamie dwóch naszych uczennic, oraz panu Remigiuszowi Biernackiemu za wizerunek Zbyszka Cybulskiego i Jego synowi za wizerunek Sylwestra Chęcińskiego.

     • Finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej

     • Karol Królikowski z klasy 4c zakwalifikował  się do III etapu - finału Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 marca 2024 r. zmierzy się z problemami chemicznymi w grupie 200 tegorocznych maturzystów z całej Polski. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
     • Warsztaty historyczne „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim”

     • W listopadzie i grudniu 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne w ramach projektu edukacyjnego „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim” we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Muzeum Getta Warszawskiego. W warsztatach, które poprowadziła dr Anna Grużlewska, uczestniczyli uczniowie pierwszych, drugich i trzecich zainteresowani najnowszą historią Polski. W trakcie dwuetapowych zajęć uczestnicy poznali okoliczności powstania getta warszawskiego, politykę nazistowską wobec ludności żydowskiej w okupowanej Polsce, bezpośrednie przyczyny, które doprowadziły do zbrojnego zrywu oraz perspektywę ludności cywilnej. Młodzież była żywo zainteresowana warsztatami i aktywnie uczestniczyła w zajęciach, odnosząc przybliżane treści do wojennych doświadczeń swoich rodzin. Warsztaty były wartościowym uzupełnieniem zagadnień poruszanych na lekcjach historii.

     • HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

     • Tegoroczne Jedyne Takie Kolędowanie było wyjątkowe z wielu powodów. Po pierwsze miało swoje dwie edycje. Na pierwszą zaproszeni zostali członkowie Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, włodarze miasta oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Na drugą nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice i sympatycy szkoły. Opieką merytoryczną objęła całe przedsięwzięcie pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz, która wystąpiła nie tylko w roli gospodyni, ale również członkini zespołu konferansjerów. Pani Dyrektor towarzyszyli: Aleksandra Kronenberg, Antonina Socha, Bruno Wrona oraz Kornel Cudak.

      Po drugie nie  wykorzystano podkładów muzycznych, a solistom i występom zespołowym towarzyszyła muzyka na żywo. Pieczę nad szkolną orkiestrą przejęła Natalia Latacz. W zespole instrumentalnym znaleźli się: Agnieszka Rosiak (gitara klasyczna), Magdalena Rakoczy (gitara klasyczna), Milena Raczek (gitara klasyczna), Alan Zieliński (gitara elektryczna), Gaja Kopera (skrzypce), Hanna Janusz (flet poprzeczny), Zuzanna Kwiędacz (flet poprzeczny), Karolina Budziak (wiolonczela), Natalia Latacz (fortepian) oraz Dominik Rudnicki (akordeon). Wśród śpiewających prym wiodła Zuzanna Złotnicka. Mogliśmy usłyszeć w wykonaniu solo oraz grupowym tradycyjne kolędy, np. Przybieżeli do Betlejem, W żłobie leży, Gdy śliczna panna, O gwiazdo betlejemska, pastorałki oraz piosenki świąteczne, np. To prawie kres, Święta w chuście, Królu mój, Gdy nie ma początku, Kolędę serca, Kto wie czy za rogiem, Skrzypi wóz

      Wśród śpiewających wystąpili: Aleksandra Marczuk, Alicja Hordyj, Anna Cichoń, Artur Droś, Barbara Zawrotniak, Bartosz Sienkiewicz, Dominik Rudnicki, Emilia Caboń, Emilia Szustka, Emilia Palska, Filip Bajron, Małgorzata Stawicka, Hanna Błachut, Julia Zalewska, Kacper Kossakowski, Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka, Michał Kusowski, Milana Zaborovska, Milena Zelwis, Nadia Hladka, Oliwia Lachowicz, Wiktoria Świętoń, Zofia Chlipała, Bogdan Primachenko oraz Zuzanna Złotnicka, Michał Kusowski.

      W repertuarze pojawiła się kolęda ukraińska Dobryj wieczer Tobi, a Nadia Hladka zaśpiewała po ukraińsku Carol of the bells. Obok uczniów wystąpili absolwenci: Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka oraz Zuzanna Kwiędacz (flet).

      Magiczną, świąteczną scenografię stworzyły panie: Ewa Chylińska, Anna Żabicka oraz Monika Żebrowska. 

      Oba występy odbyły się przy pełnej widowni i zasłużonym aplauzie.

      Na koniec prowadzący złożyli wszystkim życzenia.

      Aleksandra Kronenberg oraz Kornel Cudak:

      W tych dniach tak pięknych, oczekiwanych, gdy gasną spory i goją się rany, życzymy zdrowia, pokoju i radości.

      Bruno Wrona:

      Szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

      Tosia Socha:

      Kochanej twarzy, co rano budzi i wokół szczerych, życzliwych ludzi.

      Pani Dyrektor:

       Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nadziei, zadumy nad płomieniem świecy, odpoczynku i zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

      Bruno Wrona:

      Pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2024 roku!