• Czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, czyli Narodowe Czytanie w dzierżoniowskim Śniadku

     • W wyjątkowej scenerii słonecznego poranka przebiegało tegoroczne Narodowe Czytanie w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. We wtorek 12 września br. wśród zieleni i wiekowych drzew zgromadzili się uczniowie i Grono Pedagogiczne, aby wspólnie czytać powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Nie tylko samo miejsce w znakomity sposób wpasowało się w klimat tej powieści, ale też muzyka filmowa Andrzeja Kurylewicza i utwór Ty pójdziesz górą w wykonaniu Jacka Kowalskiego.

      Społeczność Śniadka czytała powieść Nad Niemnem w obszernych fragmentach. Słuchacze poznali rody Bohatyrowiczów i Korczyńskich, ich wspólną przeszłość i walkę zbrojną podczas powstania styczniowego oraz dawne życie na Kresach i perypetie miłosne bohaterów. Odbiorcy przekonali się, że utwór Elizy Orzeszkowej przekazuje uniwersalne prawdy o życiu.

      W roli konferansjerów doskonale sprawdzili się: Marta Różycka, Zuzanna Złotnicka i Aleks Głowacz. Profesjonalizmem wykazali się  Olaf Jędrzejewski i Bartosz Makles, którzy czuwali nad sprawnością sprzętu nagłaśniającego. Całość wydarzenia koordynowała Pani Izabela Mizera, nauczycielka bibliotekarka.

      Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. i od tego roku odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Inicjatywa ma na celu popularyzację czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

     • Gruzja - fascynująca podróż

     • W dniach 19-26.08 uczniowie naszej szkoły - Justyna Kozioł i Michał Chryplewicz wzięli udział w wycieczce do Batumi, jako nagroda za zdobycie tytułu laureatów w konkursie „Gruzja - fascynująca podróż”. Na miejscu zostali przywitani przez gruzińską delegację. Odbyły się również spotkania z władzami Adżarskiej Republiki Autonomicznej, jak i gruzińską młodzieżą. Uczestnicy wycieczki mieli okazje zobaczyć największe atrakcje Adżarii, takie jak twierdze Petra i Gonio, ogród dendrologiczny czy stare miasto Batumi. Nasi uczniowie wrócili zachwyceni gruzińską kulturą, kuchnią, gościnnością i obyczajami. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę gruzińskich rówieśników, która odbędzie się na przełomie września i października.