Co czyni dzieło arcydziełem? To pytanie zadaje sobie wielu artystów, ale tylko nieliczni znają na nie odpowiedź. Do tych ostatnich z pewnością należy Frida Kahlo – meksykańska piękność, ale przede wszystkim wybitna malarka nurtu surrealistycznego.
13 listopada 2017 r., uczniowie klas 1a,2a 1e I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie mieli okazję podziwiać pierwszą i jedyną w swoim rodzaju prezentację sztuki wybranych meksykańskich malarzy, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Młodzież z dzierżoniowskiego liceum zobaczyła około 40 obrazów i szkiców namalowanych przez Fridę i jej męża. Wystawa pod tytułem: „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" wzbudziła zachwyt wśród uczniów i nauczycieli, a wielu z nich zainspirowała do rozwijania swoich pasji. „Ta wycieczka zmotywowała mnie do kontynuowania moich zajęć malarskich" – powiedziała jedna z uczestniczek.
Sama ekspozycja jest podróżą do świata Meksyku, pierwotnych symboli kultury azteckiej, które w malarstwie Fridy nabrały nowego znaczenia. Jest także próbą zbadania fenomenu wpływu sztuki niezwykłej artystki i jej męża na ówczesnych, ale i współczesnych twórców. Wystawa dała nie tylko możliwość bliższego poznania twórczości Fridy Kahlo i Diego Rivery, ale spojrzenia na mniej znane aspekty ich życia – życia pełnego zakrętów, zwrotów i wielkiej, ekscentrycznej namiętności.
Otaczająca zewsząd sztuka wywiera na nas wielki wpływ, kształtując wrażliwość i smak. Obcowanie z tak mistrzowską formą, jaką dano było oglądać uczniom liceum, pozwala zatrzymać się w tym zabieganym świecie, pieszcząc zmysły pięknem formy i treści.
A Frida Kahlo za życie niedoceniona, po śmierci bezsprzecznie weszła do panteonu wielkich artystek XX w.