• Pożegnanie prof. Jerzego Niemczyka

     • I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie ze smutkiem zawiadamia, iż w dniu 28.12.2022 r. zmarł Prof. Jerzy Niemczyk.

      Prof. Jerzy NIemczyk był absolwentem naszego Liceum (matura 1981) i nigdy nie zapomniał o szkole. Za Jego sprawą Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu objął patronatem naszą szkołę i odbywającą się w niej edukację ekonomiczną. Był wybitnym pedagogiem, naukowcem, autorem ponad 150 prac naukowych, kierownikiem jednej z katedr na Wydziale Zarządzania, Prodziekanem Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów oraz Prorektorem ds. Nauki. Stworzył Forum Edukacji Biznesowej Uniwersytetu Ekonomicznego (FEB). Był dumny z osiągnięć swoich studentów i doktorantów. Dostrzegał i cenił w nich to, co nauczyciele I LO widzieli w Nim, gdy uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej: poczucie odpowiedzialności, honor i godność. 

      Pamięć o Nim pozostanie wśród nas na zawsze!

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się 04.01.2023 r. (środa) o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym w Piławie Górnej.

     • Warsztaty muzealne z klasą I D

     • Tuż przed świętami uczniowie ID, z A. Grużlewską i I. Mizerą, uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, które prowadziła edukatorka Barbara Przerwa. Na wstępie zapoznali się z pracami XIX- i XX-wiecznych artystów wykonanych w technice kolażu. Niektóre z nich spotkały się z żywym zainteresowaniem. Następnie uczniowie mieli możliwość wykonania własnych kolaży. Tak zaangażowali się w pracę twórczą, że zajęcia przekroczyły granice wyznaczonego czasu, a sami uczestnicy odczuli niedosyt. Stworzone kolaże okazały się bardzo interesujące i różnorodne. Wszyscy stwierdzili, że to pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie ze sztuką współczesną.

     • Odsłonięcie tablicy poświęconej Sylwestrowi Chęcińskiemu

     •  10 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie pod hasłem “popołudnie wspomnień” poświęcone wybitnemu absolwentowi naszego Liceum Sylwestrowi Chęcińskiemu, w pierwszą rocznicę śmierci reżysera. Dopisali zawsze mile widziani goście oraz gość specjalny – syn reżysera Igor Chęciński. Przybyli również autorzy przygotowywanej o Chęcińskim publikacji: Helena Trojanowska i Bartosz Kuświk, znający od lat twórcę “Samych swoich”.

      W okolicznościowym wstępie pani dyrektor Liceum Grażyna Bajsarowicz wspomniała o znaczeniu Dzierżoniowa i naszej szkoły w budowaniu zainteresowań filmem w młodym licealiście. Wspominał o tym sam reżyser w wielu wywiadach. Potwierdził to jego syn, mówiąc pod koniec uroczystości: “Ta ziemia (Dolny Śląsk) wydała najpierw “Sylwka”, a potem reżysera”. Zaskoczony był głównym punktem spotkania  odsłonięciem tablicy poświęconej reżyserowi… Wszak przywiózł odznaczenia i nagrody, jakie otrzymał jego ojciec za swoją twórczość, by w ten sposób uczcić artystyczne życie twórcy “Wielkiego Szu”. Odsłaniając tablicę, wzruszony podziękował i dodał:” To ulubione zdjęcie moje i mojej rodziny, takim go pamiętamy…, żeby nie to liceum, nie byłby reżyserem”.

      Uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu na recenzję wybranego filmu Chęcińskiego. Nagrody zdobyli:

       

      Kategoria I - szkoły podstawowe

      I Miejsce – Zuzanna Petelicka (Selene), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie,

      II Miejsce – Aleksander Leśkiewicz (Orzeł), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      III Miejsce:

      Kamil Mormol (Kamyk), Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie,

      - Wiktor Majcher (Petroniusz), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      - Paweł Policzkiewicz (Ryszard), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

       

      Kategoria II - szkoły ponadpodstawowe

      I Miejsce – Kornelia Krawiec (Magnus 15), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      II Miejsce:

       – Mikołaj Maciejewski (Milard), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Weronika Furcoń (Ząbek), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      III Miejsce - Zuzanna Biedzińska (Liść Wawrzynu), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie.

       

      Wyróżnienia:

      Maja Domżalska (Domża), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      - Katarzyna Hiżycka (K. H.), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Magdalena Połcik (40 i 4), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie.

       

      Spotkanie było oprawione piosenkami i poezją.

      Tablica pamiątkowa, odsłonięta w auli szkoły, zostanie wmurowana w ścianę frontową Liceum, jako wyraz szacunku i ogromnej sympatii dla bardzo  s w o j e g o  reżysera tej szkoły.

     • Laboratoria

     • 5 grudnia odbyło się kolejne laboratorium na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie klasy 2c pracowali z reakcjami redoks pod okiem pracowników naukowych politechniki. Poczuli się jak prawdziwi studenci prowadząc doświadczenia i omawiając wyniki, które wzbogaciły i wiedzę i umiejętności nabyte podczas lekcji w szkole. Pełni zaangażowania poradzili sobie z problemami i rozwiązali wszystkie zagadki redoksów.

     • Poznaj Polskę

     • W dniach 22-24.11. br. odbyła się wycieczka z  ministerialnego  programu „Poznaj Polskę” do Torunia,  Gdańska i Gdyni. Udział wzięli uczniowie z klas  1-3.

      Pierwszy dzień - w Toruniu,  który słynie m.in. z pierniczków, osoby Mikołaja Kopernika i średniowiecznej zabudowy Starego i Nowego Miasta. W towarzystwie Pani przewodnik wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat historii i kultury miasta.  Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m. in. Dom Mikołaja Kopernika.

      Drugi dzień -  w gdyńskim Centrum Nauki  EKSPERYMENT. Królowały tam nauki ścisłe takie jak biologia, fizyka i geografia. Mogliśmy  „przekonać się na własnej skórze” jak wygląda życie ludzi poruszających się na wózku, zobaczyć jak powstają fale podwodne, dowiedzieć się jak postrzegają świat różne zwierzęta oraz wykonać jeszcze wiele innych eksperymentów. Następnie odwiedziliśmy muzeum na Okręcie „Błyskawica". Największe wrażenie na uczniach zrobiła historia niszczyciela i jego bohaterów. Potem odwiedziliśmy  Muzeum Marynarki Wojennej, które pokazało nam jak wyglądało życie marynarzy podczas wojny oraz czym się bronili. Dzień zakończyliśmy w spacerowym tempie. W towarzystwie przewodnika  i w wieczornej atmosferze przeszliśmy przez Wyspę Spichlerzy, ul. Mariacką, pod Dwór Artusa i pomnik Neptuna, aż  na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

      Trzeci dzień -to najnowsza historia  Gdańska, rozpoczęta pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Z punktu widokowego obserwowaliśmy teren Stoczni i słuchaliśmy o przebiegu strajku lokalizując obiekty, w których miały miejsce wydarzenia o historycznym znaczeniu. Europejskie Centrum Solidarności zdecydowanie zapadło w pamięć. Klimat miejsca i opowieść przewodnika przeniosły nas w czasy rodziców i dziadków. Uświadomiliśmy sobie, że to właśnie im zawdzięczamy dzisiejszą wolność.