• "Tolerancja wczoraj i dziś"

     • Nasza szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Piastów Śląskich, w ramach której 17 listopada 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie. Wykład i warsztaty noszące wspólny tytuł "Tolerancja wczoraj i dziś" poprowadził dr hab. Marcin Szydzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież uczestnicząca w zajęciach poznała nie tylko historię tolerancji, ale też jej współczesne aspekty. Część warsztatowa polegała na dialogu prowadzącego, dr. hab. M. Szydzisza z młodymi ludźmi, którzy poruszali istotne dla siebie tematy związane z tolerancją.

      Koordynatorem projektu jest dr Anna Grużlewska.

     • Akcja edukacyjna #SSPIustitia

     • W czwartek 17 listopada klasa III a uczestniczyła w dwugodzinnych warsztatach prawniczych poprowadzonych przez Małgorzatę Iwaszuk, sędzię Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej z nich Pani sędzia przybliżyła uczniom istotę prawa w Polsce oraz obowiązki z tego wynikające. W drugiej części warsztatów klasa wzięła udział w symulacji rozprawy karnej, której tematem było:„UPORCZYWE NĘKANIE”. Wszyscy odegrali swoje role celująco wynosząc z zajęć nową bardzo cenną wiedzę

     • Poznaj Polskę

     • W ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie otrzymało dofinansowanie na organizację wycieczki edukacyjnej. Tym razem uczniowie z opiekunami zwiedzać będą trzy piękne polskie miasta, czyli Toruń – Gdańsk - Gdynię.

      Powiat Dzierżoniowski pozyskał 100.097 zł na dofinansowanie projektu Poznaj Polskę, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 143 134,00 zł.

     • Międzynarodowy projekt "Onboarding Memories"

     •     W dniach 10-13 listopada 2022 r. odbyły się warsztaty w ramach podsumowania międzynarodowego projektu "Onboarding Memories". Projekt był realizowany z Europejską Akademią w Berlinie oraz Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. W ciągu sześciu miesięcy młodzież naszej szkoły, wraz z uczestnikami z różnych krajów europejskich, pracowała nad przygotowaniem wirtualnego muzeum, w którym upamiętniła miejsca związane z obozami pracy przymusowej, w tym w Grodziszczu, Krzyżowej i Dzierżoniowie. Kulminacyjnym wydarzeniem warsztatów był wernisaż wirtualnej wystawy o obozach pracy przymusowej. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, dyrekcja i nauczyciele I LO oraz zaproszeni goście. Wernisaż odbywał się zarówno w przestrzeni wirtualnej jak i stacjonarnie, w Krzyżowej. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy uczestników projektu oraz nową, wirtualną formą popularyzacji trudnych tematów z historii Europy.

      Projektem kierowała dr Anna Grużlewska

       

      Europäische Akademie Berlin)

      Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau

      EVZ Foundation, #evzfounded

       

      Więcej o projekcie "Onboarding Memories" 

      https://www.eab-berlin.eu/en/project/onboarding-memories

       

     • Europejski Dzień Języków Obcych – 04.11.2022 r.

     • Głośno, wesoło, kolorowo, energicznie… Już od rana, w murach I LO, słychać było muzykę, a zapachy pysznych potraw unosiły się w powietrzu. Wszyscy poruszali się po korytarzach szybciej niż zwykle i wyglądali znacznie radośniej. Tego dnia, uczniowie „pierwszego” zaprosili ósmoklasistów ze wszystkich szkół powiatu dzierżoniowskiego w egzotyczną podróż po najdalszych krańcach świata. Marokański gwar, egipskie ciemności, amerykański luz, argentyńska żywiołowość, ukraiński folklor oraz orientalny klimat rozgrzały atmosferę u Śniadeckiego. Kreatywne dekoracje, wyszukane degustacje, muzyka, śpiew, a chwilami nawet taniec, pomogły wszystkim zapomnieć o listopadowej słocie.

      Po uczcie smakowej przyszedł czas na doznania natury duchowej. Klasa 2a zaserwowała dramat W. Szekspira „Romeo i Julia”. Uwodzicielski Romeo i eteryczna Julia przenieśli widzów do świata miłosnego wyznania. Była to wspaniała uczta okraszona szczyptą humoru.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację święta. W pierwszej kolejności p. prof. Annie Szulc, prof. Marcie Łancewicz, prof. Ewie Ptak, czyli mistrzyniom wielonarodowego zamieszania.

      Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczniom, w tym tegorocznym maturzystom, którzy pełnili rolę przewodników.

      Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Europejski Dzień Języków Obcych będzie równie porywający.

      Zapraszamy za rok!  

     • Uroczystości 11 listopada

     • Dzień Niepodległości nadszedł końca! Zaczęliśmy od Parady Niepodległości na czele z Marszałkiem Piłsudskim i oprawą przygotowaną przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie

      Pani Dyrektor Grażyna Bajsarowicz wraz z Aleksandrą Marczuk przemówiły 11 listopada przed Ratuszem. Dodatkowo, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzierżoniowa złożyła wieniec w imieniu całej młodzieży na terenie Dzierżoniowa.

      Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik patriotyczny na placu targowym oraz Bieg Niepodległości

      Uff...to był emocjonujący dzień! Niech żyje Polska!

     • Dolnośląskie Konsultacje

     • W Piątek 4 listopada, piątka reprezentantów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszych Dolnośląskich Konsultacjach organizowanych przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki z udziałem kuratora oświaty.

      Dumnie reprezentowali nas: Maja Kozioł, Antonina Socha, Aleksandra Kronenberg i Mateusz Osiadły z klasy 3a oraz Wiktoria Gurba z klasy 3cpod opieką prof. Tomasza Roszaka. Uczniowe naszej szkoły poruszyli tematy niezmiernie ważne, zabrali głosw sprawie systemu oceniania i polskiegoszkolnictwa, obowiązującej podstawy programowej, relacjach międzyludzkichoraz w jaki sposób powinna wyglądać i funkcjonować polska szkoła w XXI w.

     • DFN w I Liceum

     • W dniach 20-21 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się wykłady i warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W zajęciach z zakresu historii, ochrony środowiska oraz technologii komputerowej, prowadzonych przez specjalistów z wrocławskich uczelni wyższych i I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, wzięli udział uczniowie oraz goście z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykładowcy zabrali słuchaczy w podróż w niezwykłą krainę wiedzy pełną niespodzianek i niezwykłych przeżyć.

     • Pobyt studyjny w Treviso

     • W sierpniu młodzież naszej szkoły wzięła udział w kolejnym pobycie studyjnym w ramach projektu „Onboarding Memories”. Dotychczas pracowali z rówieśnikami z różnych krajów europejskich w Berlinie (Niemcy) i Metz (Francja) nad przygotowaniem wirtualnych miejsc pamięci dotyczących obozów pracy przymusowej. Podczas tygodniowego pobytu w Treviso we Włoszech młodzież miała okazję nie tylko kontynuować prace nad projektem, ale też bliżej poznać włoską historię, kulturę i kuchnię. Kolejne spotkanie, podsumowujące projekt odbędzie się w listopadzie w Krzyżowej.