Krótka fotorelacja z wczorajszego koncertu „Słonecznik w kieszeni”.
Gratulujemy pięknych występów i dziękujemy za Wasze zaangażowanie
Czekamy z niecierpliwością na powtórkę!
Jesteście najlepsi!
Krótka fotorelacja z wczorajszego koncertu „Słonecznik w kieszeni”.
Gratulujemy pięknych występów i dziękujemy za Wasze zaangażowanie
Czekamy z niecierpliwością na powtórkę!
Jesteście najlepsi!
W dniach 05.05-08.05 2022 r. uczniowie klas trzecich: Helena Walusiak, Angelika Ślęzak, Kornelia Szymańska, Jakub Cyndzer, Alicja Stachurska i Agata Rychel wraz z prof. Anną Grużlewską uczestniczyli w przeprowadzonych w ramach projektu ,,Onboarding memories warsztatach historyczno-technicznych. Podczas pobytu w Berlinie uczniowie brali czynny udział w wykładach prowadzonych przez niemieckich profesorów, odwiedzili znajdujące się w Schöneweide Centrum Dokumentacji Robót Przymusowych, a także dowiedzieli się, jak za pomocą urządzeń VR tworzyć wirtualne wystawy historyczne.
Zdobyta przez uczestników wiedza zostanie wykorzystana między innymi podczas tworzenia internetowego archiwum poświęconego miejscom pracy przymusowej w Europie, a efekty pracy uczniów będzie można zobaczyć już w listopadzie 2022 roku!
@Europäische_Akademie_Berlin @Krzyzowa_live @Centreeuropeenrobertschuman
@EVZyoung #EVZgefördert
Drodzy maturzyści!
To był Wasz "Ostatni dzwonek".
Dziękujemy Wam za te lata, które mogliśmy spędzić razem z Wami w murach tej szkoły. Zapisaliście się w historii szkoły, a ona w historii Waszego życia…
29 kwietnia 2022 r. o godzinie 8.00 rozbrzmiał „Ostatni dzwonek” dla Naszych tegorocznych maturzystów.
To była piękna uroczystość pełna emocji.
Gratulujemy Naszym wybitnym uczniom, laureatom i finalistom.
Gratulujemy Wam wszystkim!
Jesteście tutaj zawsze mile widziani!
=========================
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszej uroczystości
Ale się działo!
Jeden dzień jako Dyrektor Szkoły? Czemu nie!
Michał Sulewski absolwent naszej szkoły miał okazję w dniu dzisiejszym zrealizować wygrany podczas licytacji WOŚP voucher.
Nie zabrakło też kolegów z jego klasy, którzy pomagali mu w obowiązkach
Musimy przyznać, że Michał wraz z pomocnikami wywiązali się z zadania wzorowo!
Dziękujemy Wam za świetną zabawę i pyszne tosty!
19 kwietnia 2022 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie nasza nauczycielka - dr Anna Grużlewska została odznaczona medalem honorowym "Powstanie w Getcie Warszawskim". Medal ten przyznawany jest przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce za "obronę godności każdego człowieka oraz walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu". Wśród odznaczonych znalazła się w tym roku m.in. artystka i pisarka Patrycja Dołowy, językoznawczyni prof. Magdalena Smoczyńska, artysta Wilhelm Sasnal oraz reżyser Wojciech Smarzowski.
Serdecznie gratulujemy.
Uczennice z klasy 1a wzięły udział w warsztatach integracyjnych, które zostały zorganizowane specjalnie dla nas dzięki uprzejmości Fundacji Pokolorujmy Szarość
Nasze dziewczyny razem z chłopcami ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Piławy Dolnej poczuli już świąteczny klimat Wspólnie wykonali przepiękne stroiki świąteczne! Na koniec było też coś słodkiego, chłopcy przygotowali dla nas przepyszne muffinki i wspólnie je udekorowaliśmy! Z całego serca dziękujemy i do zobaczenia!!
Ależ mamy wspaniałą młodzież!!!
W ubiegły piątek uczennice: Maja Kozioł oraz Antonina Socha udzieliły wywiadu portalowi DOBA.PL.
Wywiad dotyczył prowadzonego przez Maję Domu Tymczasowego również dla zwierzaków z Ukrainy. Szczególnie poruszająca była historia psiaka ze wschodu, którego Maja przygarnęła i który wymaga pilnej operacji dwóch tylnych łap. Juki - bo tak nazywa się piesek, ma już zapewniony dom na stałe! To Antosia i jej rodzina zdecydowali się przygarnąć Juki zaraz po niezbędnym leczeniu
Cały wywiad już niedługo będzie dostępny na portalu doba.pl
Dziękujemy za wielkie serca dziewczyny!
Z dumą pragniemy poinformować, że Piotr Krakowiak został laureatem, a Hanna Olszewska finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński
Gratulujemy naszym olimpijczykom i życzymy dalszych sukcesów!
NO BACKPACK DAY!
To nie Prima Aprilis!
01 kwietnia uczniowie i pracownicy szkoły zamiast swojego dotychczasowego plecaka/torby przynieśli ciekawe zamienniki
Kto był według Was najbardziej kreatywny?
Dnia 31.03.2022 roku klasa 3Cp miała okazję zanurzyć się w świecie obrazów! Multisensoryczna wystawa największych dzieł VINCENTA VAN GOGHA we Wrocławiu była wyjątkowym przeżyciem!!!
Sami zobaczcie, jak tam jest pięknie!
27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w bielawskim Teatrze Robotniczym odbyła się premiera spektaklu przygotowanego przez młodych adeptów sztuki z grupy DeFACTo. Jako pierwsze, monodramy na podstawie tekstów Adama Piekarzewskiego, zaprezentowały: Aleksandra Kronenberg i Małgorzata Stawicka (uczennice klasy 2a). Historie pełne metafor i emocji, opowiadające o tym, że kiedy rozum śpi budzą się…. demony.
Opiekunem grupy jest Pan prof. Sebastian Runowicz.
Aleksandra Kronenberg
Gosia Stawicka
Uczniowie nowo utworzonej klasy 1OP, do której uczęszczają uchodźcy z Ukrainy, mieli dzisiaj przyjemność przejść Dzierżoniowskim szlakiem kultury. Wraz z Panią Izabelą Mizerą młodzież miała okazję zobaczyć:
- Muzeum Miejskie Dzierżoniowa Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
- Kinoteatr Zbyszek Kino "Zbyszek"
- Dzierżoniowski Ośrodek Kultury Dzierżoniowski Ośrodek Kultury (DOK)
- Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną
Bardzo cieszy Nas fakt, że nasi wschodni przyjaciele tak dobrze się odnaleźli w nowej rzeczywistości!
Było fajowo z klasa I c wybrała się na multimedialną wystawę twórczości słynnego malarza Vincenta Van Gogha we Wrocławiu. Tylko spójrzcie :)
Mamy ciąg dalszy sportowych sukcesów .Magdalena Kałużna z klasy 3Cp zajęła 1 miesce w drużynowych układach juniorek, 1 miejsce w walkach przerywanych semi conatact oraz 3 miejsce w walkach ciągłych light contact. Wiktoria Czerwińska z klasy 3Cp zajęła 1 miejsce w układach drużynowych, 3 miejsce w układach formalnych, 3 miejsce w walkach przerywanych semi contact i 2 miejsce w technikach specjalnych. Julia Musiałek z klasy 2c zajęła 1 miejsce w walkach drużynowych juniorek, 2 miejsce w walkach przerywanych semi contact i 2 w walkach ciągłych light contact Gratulujemy sukcesów!
Dnia 12-13 marca odbyły się zawody Polsih Open Cup (Taekwon-do ITF), w których nasze uczennice Kalina Sobieszek i Kaja Kucharczyk z kl. I c zdobyły 3 miejsce za walki ciągłe - light contact oraz 3 miejsce za układy formalne. Razem z 5-cio osobową drużyną, po kilku trudnych pojedynkach zdobyły 1 miejsce oraz puchar za walki drużynowe light contact. Gratulujemy sukcesów
W dniu 17.03.2022 uczniowie klasy 1A mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach teatralnych.
Zajęcia prowadzili:
- Agata Obłąkowska - aktorka w Teatrze Polskim we Wrocławiu
- Juliusz Lichwa - główny specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Dziękujemy za poświęcony czas, mnóstwo śmiechu, dawkę ruchu oraz głębokie rozmowy.
Wrocław 2022-02-28
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.
Z całego serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.
Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.
Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku – przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.
Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.
Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!
Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
W dniu 22.02.2022 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.
Tegoroczni maturzyści mogli dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić, aby móc dołączyć do policyjnego grona.
Dziękujemy za poświęcony czas, niezbędne informacje oraz sporą dawkę humoru!
Szanowni Rodzice!
Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji. Co więcej, od 11 lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały nie będą przechodzić na nauczanie zdalne – chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.
Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia – na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.
Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.
Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano – w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące – zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.
Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.
Żyjemy w szumie informacyjnym, tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.
Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach – nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.
Z życzeniami zdrowia i szacunkiem
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Powered by aSc EduPage