14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 1D, 1B i 3C, pod kierunkiem Anny Grużlewskiej uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu "Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi". Podczas ostatnich zajęć tego typu w tym roku szkolnym młodzież pracowała w laboratorium Wydziału Chemicznego PWr, gdzie wykonywała doświadczenia obrazujące zagadnienia teoretyczne omawiane na lekcjach chemii. W trakcie zajęć nasi uczniowie uczestniczyli też w ewakuacji związanej z alarmem przeciwpożarowym. Zarówno z problemami chemicznymi jak i ćwiczeniami przeciwpożarowymi poradzili sobie śpiewająco, czym zyskali uznanie pracowników naukowych WCh prowadzących zajęcia.
Zajęcia laboratoryjne w ramach projektu "Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi"
- 1
Warsztaty "Kim są buntownicy, niepokorni i w jaki sposób zmieniają świat?"
12 czerwca 2024 r. w szkole odbyły się warsztaty "Kim są buntownicy, niepokorni i w jaki sposób zmieniają świat?" w ramach nowego projektu edukacyjnego „Remember the Rebel” realizowanego w ramach współpracy Fundacji dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa z partnerami z Holandii, Rumunii i Włoch. Zajęcia dla uczniów klasy Ia i 2a prowadził dr Tomasz Skonieczny. Celem warsztatów było podjęcie dyskusji o fundamentach demokracji, aktualności prawa stanowionego wobec zmieniających się potrzeb społeczeństwa oraz granicach obywatelskiego nieposłuszeństwa. Pretekstem do rozpoczęcia tej dyskusji była analiza biografii osób pochodzących z różnych krajów europejskich, aktywnych w różnych dekadach II połowy XX i XXI wieku, które łączyło jedno – miały odwagę w sposób pokojowy sprzeciwić się władzy, opowiedzieć przeciwko przestarzałym normom kulturowym czy regulacjom prawnym. Tym wszystkim elementom życia codziennego, które możemy określić mianem status quo. Warsztaty koordynowała Anna Grużlewska.
Laboratorium Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej
- 5
3 czerwca w laboratorium Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej zadebiutowali uczniowie klasy 1 c pod opieką dr Anny Grużlewskiej. Pasjonaci nauk przyrodniczych zmierzyli się z zadaniami praktycznymi pod fachowym okiem pracowników naukowych PWr: pani dr Iwony Rutkowskiej i dr inż. Moniki Zabłockiej-Malickiej. Rozwiązując kolejne problemy z zakresu chemii nieorganicznej mogli poczuć się jak prawdziwi studenci politechniki. Takie zajęcia sprzyjają pogłębianiu wiedzy oraz umiejętności w obszarze dynamicznie rozwijających się nauk przyrodniczych i być może wpłyną na przyszłe wybory obecnych pierwszoklasistów.
Ogólnopolski konkurs Wiedzy o Sejmie
- 7
4 czerwca 2024 w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się powiatowa edycja ogólnopolskiego konkursu Wiedzy o Sejmie, pod patronatem Marszałka Sejmu, zorganizowana przez Posła na Sejm RP Marka Chmielewskiego oraz Wszechnicę Sejmową.
Młodzież ze szkół średnich powiatu dzierżoniowskiego miała rzadką okazję wykazać się wiedzą o funkcjonowaniu demokracji parlamentarnej.
Data konkursu nie była przypadkowa – 4. czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, a w konsekwencji upadkiem komunizmu i przemianami politycznymi w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Zmagania poprzedziła prelekcja dotycząca historii polskiego parlamentaryzmu. Zgromadzeni w auli mieli również okazję obejrzeć film nakręcony przez nauczycieli i uczniów ILO w 2014 roku. Zachęcamy do sprawdzenia!
https://youtu.be/Ih9A9X9RcpY?si=L4LdlJCotIh_4nAm
Najlepszymi tego dnia okazali się:
1. Michał Sochalski - ILO
2. Bartosz Walaszczyk - LO Bielawa
3. Maciej Runowicz - ILO
Serdecznie gratulujemy laureatom, którzy wraz z innymi uczestnikami udadzą się do Sejmu RP, aby osobiście zwiedzić izbę niższą polskiego parlamentu.
Laboratorium chemiczne na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej
- 1
Nasza szkoła kontynuuje współpracę z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej pod opieką dr Anny Grużlewskiej. W ramach tych działań młodzież ma możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w laboratorium pod okiem pracowników naukowych. 27 maja w zajęciach laboratoryjnych wzięli uczniowie klasy 2c, którzy wzbudzili uznanie prowadzącej laboratorium, pani dr Iwony Rutkowskiej.
Konkurs CyberWizards 2024 – International Cyber Camp w Estonii
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła prośba Ministerstwa Cyfryzacji o przekazanie szkołom informacji o organizacji wydarzenia pn.: CyberWizards – InternationalCyber Camp. Organizatorem przedsięwzięcia jest Krajowy Ośrodek Koordynacji w Estonii (NCC-EE) w miejscowości Kehtna.
CyberWizards jest przedsięwzięciem skierowanym do dziewcząt w wieku 13-16 lat, ceniących wyzwania w zakresie rozwiązywanie zagadek, w tym z użyciem nowych technologii. Przedsięwzięcie polega na tym, że zaproszone kraje (w tym Polska) wysyłają swoje drużyny na obóz, który będzie miała miejsce w miejscowości Kehtna.
Aby wziąć udział w przedsięwzięciu, nie jest wymagane doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa lub programowania. Uczestniczki w trakcie kilkudniowego obozu poznają dziedzinę i zagadnienia cyberbezpieczeństwa poprzez praktyczne działania. Zajęcia podczas obozu prowadzone są w języku angielskim.
Obóz odbędzie się w terminie 29.07-03.08.2024 r. w Kehtna w Estonii. Na koniec wyjazdu zaplanowano grę Capture the Flag (CTF), dającą możliwość rozwiązywania zadań związanych z cyberbezpieczeństwem.
Warunki uczestnictwa w CyberWizards Summer Camp :- grupa 3-6 uczennic wraz z opiekunem (opiekunem grupy może być dowolna osoba dorosła- nauczyciel, rodzic inny opiekun, mówiąca po angielsku i w języku ojczystym swojej grupy).
- obóz jest bezpłatny dla uczestników i opiekuna,
- organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, pokrywa koszty warsztatów i wszystkich pozostałych zajęć, nie pokrywa kosztów podróży.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o ogłoszenie na stronach internetowych kuratoriów oświaty zaproszenia dla szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) do udziału w powyższym wydarzeniu.
Zespoły, które chciałyby wziąć w nim udział, powinny przesłać do kuratoriów oświaty kilkuminutowy filmik (w języku angielskim) na temat roli jaką odgrywają nowe technologie we współczesnym świecie, w tym ich wpływ na kluczowe zmiany na świecie (np. klimatyczne, czy w zakresie bezpieczeństwa).
telefon: + 48 22 34 74 102 al. J.Ch. Szucha 25
adres email: sekretariat.k.lubnauer@men.gov.pl 00-918 Warszawa
gov.pl/edukacja
Wraz z filmem, opiekun drużyny powinien przekazać w formie oświadczenia zgodę na przetwarzanie danych uczestniczek (oraz swoją) a także wizerunku na potrzeby organizacji i udziału w CyberWizards – InternationalCyber Camp.
Spośród nadesłanych zgłoszeń, kuratorium oświaty wybierze jedną drużynę z każdego województwa, której kandydatura zostanie wraz z filmem i zgodami uczestniczek przekazana do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wybór drużyny na terenie województwa odbędzie się przy udziale trzyosobowego zespołu wg poniższych kryteriów;
1) oryginalność i kreatywność prezentacji wybranego zagadnienia – maks. 10 pkt;
2) pomysłowe wykorzystanie nowoczesnych technologii – maks. 5 pkt;
3) współpraca zespołu (podział ról, wykorzystanie potencjału uczestniczek) – maks. 5 pkt;
4) sposób realizacji zadania (wybór miejsca, dobór narzędzi, rekwizytów itd.)- maks. 10 pkt.
Przygotowane filmiki wraz ze zgodami należy przekazać do właściwego kuratora oświaty do 14 czerwca br.
Po analizie przekazanych zgłoszeń, MEN wybierze jeden Zespół, który weźmie udział w obozie CyberWizards oraz otrzyma nagrodę w postaci biletów lotniczych do Estonii. Wybór zwycięskiej drużyny odbędzie się na analogicznych zasadach jak na etapie kuratoryjnym – trzyosobowy zespół składający się z dwóch pracowników MEN i jednego MC wyłoni najlepsze uczestniczki wg tych samych kryteriów.
Terminy:
Kurator Oświaty wybiera jedną drużynę z województwa i w terminie do 19 czerwca br. przekazuje wybrane zgłoszenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Do 21 czerwca br. MEN wybierze zwycięską drużynę i przekaże informację o wyborze do kuratorów oświaty oraz do Ministerstwa Cyfryzacji.
W ramach nawiązanej współpracy, Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało sfinansowanie podróży do Estonii dla całej drużyny oraz dla opiekuna.
Z poważaniem
Katarzyna Lubnauer
Sekretarz Stanu
"Ostatni dzwonek"
- 12
Dźwięk ostatniego dzwonka tegoroczni absolwenci usłyszeli 26 kwietnia 2024r. o godz. 12.00.
Pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz powitała specjalnych gości- panią Ewę Skrzywanek- Dolnośląską
Kurator Oświaty oraz pana Grzegorza Kossowskiego- Starostę Dzierżoniowskiego, a także nauczycieli,
pozostałych pracowników szkoły, licznie przybyłych rodziców, a przede wszystkim maturzystów.
Zebrani odśpiewali hymn Polski, a Bohdan Primachenko zaśpiewał hymn Ukrainy.
Profesor Romuald Wojciechowski pożegnanie ze Sztandarem Szkoły poprzedził krótkim
wstępem. Podkreślając wagę Sztandaru, przywołał odpowiedź gen. Jana Kozietulskiego, dowódcy
słynnej szarży pod Samosierrą, który na pytanie Napoleona: ,,Skąd wy Polacy czerpiecie siłę?”, odparł,
że jednoczy nas ciągle ten sam sztandar i idea, o którą walczymy.
Sztandar w imieniu swoich klas żegnali:
Angelika Warchoł- klasa 4a
Weronika Furcoń- klasa 4 b
Nikola Włodek – klasa 4c
Złotą Księgę przekazała Weronika Furcoń- absolwentka 4b, Natalii Sadek- uczennicy klasy 3c.
Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu mówiła o tym, że ,, nie ma większego powodu do dumy
dla dyrektora i nauczycieli jakiejkolwiek szkoły, niż odnoszone przez uczniów sukcesy, zarówno
podczas edukacji szkolnej jak i potem. To one przecież są miarą naszej pracy, naszych starań i naszych
nadziei.” Przywołała znanych absolwentów starszych pokoleń- Zbigniewa Cybulskiego i Sylwestra
Chęcińskiego, a także tych młodszych- dziennikarki Katarzynę Górniak i Natalię Szostak oraz
debiutującą w roli pisarki Sandrę Nikoniuk. Dyrektor Bajsarowicz życzyła absolwentom, ,, by nie
zaniedbywali talentów, darów genetycznych po przodkach oraz zdobytej w szkole i poza nią wiedzy.
(…) Tego wam życzę na pomaturalną peregrynację po świecie materialnym, świecie wartości,
wymyślonym w marzeniach. Niech czekający na Was świat, będzie przede wszystkim przyjaznym
dla Was. Powodzenia!”
W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie nagród:
Złotego Prymusa, Nagrody Śniadeckiego oraz Nagrody Primus Inter Pares , a także Nagrody Specjalnej
Dyrektora.
W czasie uroczystości zebrani obejrzeli i wysłuchali część programu artystycznego
poświęconego wybitnym absolwentom- Zbyszkowi Cybulskiemu oraz Sylwestrowi Chęcińskiemu,
w którym zaprezentowali się uzdolnieni uczniowie Aleksandra Kronenberg, zespół muzyczny pod
kierunkiem Natalii Latacz oraz Bohdana Primachenko. W niezwykle ekscytującym tańcu mogliśmy
podziwiać również Aleksandrę Karpierz oraz Filipa Musiałka .
Pani Kurator była pod wrażeniem programu. W swoim wystąpieniu wyraziła uznanie dla
dyrekcji oraz nauczycieli za pracę dydaktyczno-wychowawczą, nazwała naszą szkołę jedną z
najlepszych placówek oświatowych w województwie.
Zwracając się do absolwentów, życzyła im, aby przede wszystkim realizowali swoje własne marzenia,
ponieważ ich spełnienie da im radość i satysfakcję.
Po części oficjalnej przyszedł czas na pożegnanie absolwentów przez społeczność uczniowską.
Klasa 3c pod kierunkiem wychowawczyni prof. Ewy Chylińskiej przygotowała galę wręczenia
Śniadeckich w różnych kategoriach, np. najlepszej sportsmenki/ najlepszego sportowca,
najpiękniejszej i najprzystojniejszego, ulubienicy i ulubieńca; krótki quiz wiedzy wychowawców o
klasie oraz występ specjalnie powołanego na tę uroczystość zespołu Blanka-Solo.
Na koniec po raz ostatni w roli uczennicy-absolwentki zaśpiewała Zuzanna Złotnicka.
Darmowy dostęp do platformy Canva
Ministerstwo Edukacji Narodowej z przyjemnością informuje, że za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej od dnia 08 maja 2024 r. udostępniono narzędzie Canva. Canva to internetowa platforma do komunikacji wizualnej. Dostęp do narzędzia będzie bezpłatny do dnia 31 grudnia 2026 r.
Możliwość korzystania z pełnej wersji Canvy dla Edukacji otrzymali wszyscy nauczyciele. Dla uczniów Canva dostępna jest od 4 klasy szkoły podstawowej. Dostęp do Canvy jest możliwy za pośrednictwem konta na udostępnianej przez Ministra Edukacji Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE), dostępnej pod adresem www.zpe.gov.pl. Osoby, które jeszcze nie korzystały ze swojego konta na ZPE, dane dostępowe do niego mogą uzyskać od dyrektora danej szkoły lub placówki.
Jeżeli uczeń lub nauczyciel posiada konto na ZPE z samodzielnej rejestracji, nie będzie miał dostępu do aplikacji Canva po zalogowaniu się danymi tego konta.
Tylko login i hasło uzyskane ze szkoły uprawniają do zalogowania się do Canvy na ZPE i bezpłatnego do niej dostępu.
Aby uzyskać dostęp do Canvy należy zalogować się na Zintegrowaną Platformę Edukacyjną (https://zpe.gov.pl/) i przejść do zakładki „Aplikacje” zgodnie
z instrukcją dostępną na: https://zpe.gov.pl/a/canva---materialy-instrukcje/DswQ4WWps.Pod tym samym linkiem dostępna jest Instrukcja użytkowania CANVA oraz film instruktażowy.
Canva to intuicyjne, łatwe w użyciu narzędzie do projektowania graficznego online, które przekształca sposób, w jaki są tworzone i wizualizowane informacje. Aplikacja charakteryzuje się prostym i intuicyjnym interfejsem oraz bogatą biblioteką szablonów, zdjęć, grafik, czcionek, materiałów wideo, klipów audio.
W przypadku pytań i problemów związanych z logowaniem do serwisu prosimy kierować zgłoszenia poprzez formularz „Zgłoś problem” dostępny na dole strony zpe.gov.pl
LOGINY I HASŁA UCZNIÓW BĘDĄ DOSTĘPNE U WYCHOWAWCÓW!
Pismo Pani Ewy Skrzywanek Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Uczniowie,
na mocy postanowień okrągłego stołu 4.06.1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej w Polsce. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki determinacji i współdziałaniu wielu milionów Polaków. Zwycięstwo kandydatów wywodzących się z opozycji solidarnościowej doprowadziło do głębokich przemian ustrojowych i stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Z tej okazji zachęcamy szkoły do realizacji różnorodnych działań o charakterze edukacyjnym (np.: happeningów, koncertów, lekcji, wystaw, konferencji, spotkań z uczestnikami wydarzeń) mających na celu przypomnienie i uświadomienie uczniom, jak wielką rolę dla rozwoju Polski odegrały przemiany polityczne i gospodarcze zapoczątkowane 35 lat temu.
Jednocześnie prosimy Państwa o podzielanie się swoimi pomysłami edukacyjnymi, projektami, inicjatywami organizowanymi w szkołach i w środowisku lokalnym. Zarejestrowane krótkie relacje z wydarzeń, akcji happeningów itp. (do 5 min) prosimy nadsyłać na adresSzanowni Państwo,Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Uczniowie,na mocy postanowień okrągłego stołu 4.06.1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej w Polsce. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki determinacji i współdziałaniu wielu milionów Polaków. Zwycięstwo kandydatów wywodzących się z opozycji solidarnościowej doprowadziło do głębokich przemian ustrojowych i stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Europie Środkowej.Z tej okazji zachęcamy szkoły do realizacji różnorodnych działań o charakterze edukacyjnym (np.: happeningów, koncertów, lekcji, wystaw, konferencji, spotkań z uczestnikami wydarzeń) mających na celu przypomnienie i uświadomienie uczniom, jak wielką rolę dla rozwoju Polski odegrały przemiany polityczne i gospodarcze zapoczątkowane 35 lat temu.Jednocześnie prosimy Państwa o podzielanie się swoimi pomysłami edukacyjnymi, projektami, inicjatywami organizowanymi w szkołach i w środowisku lokalnym. Zarejestrowane krótkie relacje z wydarzeń, akcji happeningów itp. (do 5 min) prosimy nadsyłać na adres: 4czerwca89@kowroc.plNajciekawsze, nadesłane linki odnoszące się do przeprowadzonych działań w szkołach i placówkach zostaną umieszczone na stronieNajciekawsze, nadesłane linki odnoszące się do przeprowadzonych działań w szkołach i placówkach zostaną umieszczone na stronie:www.kuratorium.wroclaw.pl.
Proponujemy również wykorzystanie szerokiej bazy internetowej istniejących projektów edukacyjnych, m.in.:Proponujemy również wykorzystanie szerokiej bazy internetowej istniejących projektów edukacyjnych, m.in.:
Ewa Skrzywanek
Dolnośląski Kurator Oświaty
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej i Święta Narodowego Trzeciego Maja
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie dolnośląskich szkół i placówek oświatowych,
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione przez Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.
To święto ma na celu uczczenie symboli narodowych, w tym w szczególności polskiej flagi, a także przywołanie najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny i narodowej tradycji.
Dzień Flagi jest również znakomitą okazją do propagowania informacji i rozmowy o polskich symbolach narodowych. W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja.
Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. został uznany za święto narodowe już 2 dni później. Przez 123 lata zaborów Polski było zakazane. Zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r., zdelegalizowane przez okupantów niemieckich
i sowieckich podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu było obchodzone tylko do 1946 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zniesione w 1951 r. i przywrócone jako Święto Narodowe Trzeciego Maja w 1990 r. Od 2007 r. jest również świętem narodowym Litwy.Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja jest doskonałą okazją do przeprowadzenia lekcji, rozmowy z uczniami o roli konstytucji w państwie i naszym życiu. Zachęcam szczególnie do zapoznania uczniów podczas lekcji z Preambułą Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz umieszczenia tekstu Preambuły w widocznym miejscu w szkołach
i placówkach.Do pobrania bezpłatne gotowe scenariusze lekcji, filmy i karty pracy dla uczniów dotyczące Konstytucji 3 maja
https://www.zamek-krolewski.pl/strona/edukacja/771-konstytucja-3-maja
MAJÓWKA Z KONSTYTUCJĄ RP, Centrum Edukacji Obywatelskiej,
https://koss.ceo.org.pl/dla-nauczycieli/uczyc-inaczej/materialy-dydaktyczne/polska-majowka-z-ceoRola konstytucji w państwie, https://koss.ceo.org.pl/sites/koss.ceo.org.pl/files/rola_konstytucji_w_panstwie.pdf
Z wyrazami szacunku
Ewa Skrzywanek
Dolnośląski Kurator Oświaty
KONSTYTUCJA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJz dnia 2 kwietnia 1997 r.
PREAMBUŁA
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,
zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,
równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,
wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,
nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,
zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,
złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,
świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej,
pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,
pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,
ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
jako prawa podstawowe dla państwa
oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.
Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,
wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,
jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,
a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej
Zarządzenie Dyrektora Szkoły - Standardy Ochrony Małoletnich
Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Nr 2/2024 został powołany zespół w sprawie wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie.
W skład zespołu weszli:
- Ewa Chylińska
- Marta Winiarska
- Tomasz Roszak
- Mirosław Pęczuła
Członkowie zespołu będą odpowiedzialni za opracowanie, wdrożenie, monitorowanie i weryfikowanie standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Młodzi Dorośli
Młodzi Dorośli to inicjatywa od młodzieży dla młodzieży, która ma na celu ułatwić wejście w świadomą dorosłość. Tworzą oni materiały na swojej stronie internetowej mlodzidorosli.com oraz na mediach społecznościowych, gdzie zebrali już ponad 300 tys. wyświetleń na Instagramie i 900 tys. wyświetleń na platformie Tiktok. Poruszają one takie tematy jak: Jak wynająć mieszkanie? Jak kupić swój pierwszy samochód? Jak napisać atrakcyjne CV? I wiele wiele więcej.
Serdecznie zapraszamy na media społecznościowe projektu:
Tiktok: mlodzidorosli
Instagram: mlodzidorosli
Facebook: Młodzi Dorośli
Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego w kieszeni
Nasz wybitnie zdolny uczeń, Karol Królikowski z klasy IVc został laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tym samym ma zapewniony wstęp na tę uczelnię. Ogromna pasja, pracowitość i wyczucie chemii sprawiły, że Karol znalazł się wśród najlepszych młodych chemików w całym kraju. W przygotowaniach do olimpiad wspierała go Anna Grużlewska, nauczycielka chemii. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dzień Otwarty
Zapraszamy!
Szczegóły wkrótce!
Projekt "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"
- 1
20 lutego 2024 r. na cmentarzu żydowskim w Dzierżoniowie odbyła się ceremonia upamiętnienia cmentarza, organizowana przez Muzeum Polin, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. W uroczystości, będącej częścią projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", wzięła udział pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz, pan wicedyrektor Tomasz Roszak oraz uczniowie klasy pierwszej b. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizatorów, władz samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji i fundacji współpracujących przy pielęgnowaniu pamięci o przeszłości naszego miasta, poprowadziła koordynatorka projektu dr Anna Grużlewska. Ceremonii upamiętnienia towarzyszyły warsztaty w ramach projektu edukacyjnego. Zajęcia prowadzone przez edukatorkę z Muzeum Polin, Elżbietę Grab, odbyły się 22 i 23 lutego. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 1a oraz 2d. Warsztaty przybliżyły młodzieży historię, tradycję i kulturę Żydów polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Dzierżoniowa.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej naszego wybitnego absolwenta -Zbyszka Cybulskiego
- 1
8 stycznia w 57. rocznicę tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego w auli naszego liceum odbyła się szczególna uroczystość stanowiąca zwieńczenie starań pani dyrektor Grażyny Bajsarowicz. Staraniom tym przyświecała idea upamiętnienia dwóch wybitnych absolwentów I LO - Sylwestra Chęcińskiego, którego pierwszą rocznicę śmierci celebrowaliśmy w grudniu 2021 roku, oraz Zbyszka Cybulskiego.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: pan Andrzej Bolisęga - Wicestarosta Dzierżoniowski, pan Dariusz Kucharski - Burmistrza Miasta Dzierżoniowa, pan Andrzej Darakiewicz - Przewodniczący Rady Miasta Dzierżoniowa, pani Wanda Ostrowska - Prezeska TMD oraz przedstawiciele Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej.
Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczyła: ,,w pierwszej kronice szkoły można znaleźć dowody na to, że to tutaj zaczęła się fascynacja teatrem i filmem ważnych i znanych postaci polskiej kultury filmowej: Sylwestra Chęcińskiego i Zbigniewa Cybulskiego.”
Dyrektor Bajsarowicz, aby wprowadzić w filmowy i muzyczny klimat czasów, gdy obaj po zdaniu matury i studiach w łódzkiej filmówce rozpoczęli swoją przygodę teatralną i filmową, zaprosiła do wysłuchania ,,Tanga” Wojciecha Kilara ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Zebrani usłyszeli je w wykonaniu naszych uczniów Natalii Latacz i Bogdana Primachenko. W dalszej części programu zagrali oni również kompozycję Wojciecha Kilara z filmu „Cała naprzód”.
Wreszcie przyszedł czas na powitanie szczególnej gościni, pani Marioli Pryzwan, autorki biografii Zbyszka Cybulskiego, którą zapowiedziała pani Janina Weretka- Piechowiak. Pani Pryzwan zafascynowana postacią legendy polskiego kina od lat zbierała związane z nim materiały, wypowiedzi bliskich, przyjaciół i współpracowników wybitnego aktora, listy, notatki oraz nagrania archiwalne w radiu. Wydane one zostały w dwóch tomach ,,Cybulski o sobie” oraz „Cześć, starenia!” Dziś podzieliła się z uczestnikami uroczystości swoją wiedzą w przygotowanej prezentacji, wzbogaconej o komentarze i liczne anegdoty.
Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie przez dyrektor Grażynę Bajsarowicz oraz Natalię Latacz tablicy polskiego James Deana, która znajdzie się na froncie naszego Liceum. Przy tej okazji Pani Dyrektor wymieniła niezapomniane kreacje Aktora: jedyną w swoim rodzaju rolę Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu”, Piotra w „Ósmym dniu tygodnia”, Jacka w "Do widzenia, do jutra", Edmunda w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, Wiktora w "Jak być kochaną", kapitana MO w "Zbrodniarzu i pannie", trenera w "Jutro Meksyk", Łukasza w filmie "Pingwin", Alfonsa van Wordena w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa czy tytułowego bohatera w filmie „Giuseppe w Warszawie”...
Przypomniała też słowa Cybulskiego: „Aktorzy dzielą się na tych, którzy swoją osobowość przemieniają i na tych, którzy ją utrwalają. Mnie interesuje bardziej aktorstwo z zachowaniem pewnych cech indywidualnych. Zdaję sobie sprawę, że to i trudne i niebezpieczne”.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność, Natalii i Bogdanowi za oprawę muzyczną a przede wszystkim fundatorce obu tablic - Pani Annie Sadek, mamie dwóch naszych uczennic, oraz panu Remigiuszowi Biernackiemu za wizerunek Zbyszka Cybulskiego i Jego synowi za wizerunek Sylwestra Chęcińskiego.
Finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej
- Karol Królikowski z klasy 4c zakwalifikował się do III etapu - finału Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 marca 2024 r. zmierzy się z problemami chemicznymi w grupie 200 tegorocznych maturzystów z całej Polski. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Warsztaty historyczne „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim”
W listopadzie i grudniu 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne w ramach projektu edukacyjnego „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim” we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Muzeum Getta Warszawskiego. W warsztatach, które poprowadziła dr Anna Grużlewska, uczestniczyli uczniowie pierwszych, drugich i trzecich zainteresowani najnowszą historią Polski. W trakcie dwuetapowych zajęć uczestnicy poznali okoliczności powstania getta warszawskiego, politykę nazistowską wobec ludności żydowskiej w okupowanej Polsce, bezpośrednie przyczyny, które doprowadziły do zbrojnego zrywu oraz perspektywę ludności cywilnej. Młodzież była żywo zainteresowana warsztatami i aktywnie uczestniczyła w zajęciach, odnosząc przybliżane treści do wojennych doświadczeń swoich rodzin. Warsztaty były wartościowym uzupełnieniem zagadnień poruszanych na lekcjach historii.
HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!
Tegoroczne Jedyne Takie Kolędowanie było wyjątkowe z wielu powodów. Po pierwsze miało swoje dwie edycje. Na pierwszą zaproszeni zostali członkowie Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, włodarze miasta oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Na drugą nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice i sympatycy szkoły. Opieką merytoryczną objęła całe przedsięwzięcie pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz, która wystąpiła nie tylko w roli gospodyni, ale również członkini zespołu konferansjerów. Pani Dyrektor towarzyszyli: Aleksandra Kronenberg, Antonina Socha, Bruno Wrona oraz Kornel Cudak.
Po drugie nie wykorzystano podkładów muzycznych, a solistom i występom zespołowym towarzyszyła muzyka na żywo. Pieczę nad szkolną orkiestrą przejęła Natalia Latacz. W zespole instrumentalnym znaleźli się: Agnieszka Rosiak (gitara klasyczna), Magdalena Rakoczy (gitara klasyczna), Milena Raczek (gitara klasyczna), Alan Zieliński (gitara elektryczna), Gaja Kopera (skrzypce), Hanna Janusz (flet poprzeczny), Zuzanna Kwiędacz (flet poprzeczny), Karolina Budziak (wiolonczela), Natalia Latacz (fortepian) oraz Dominik Rudnicki (akordeon). Wśród śpiewających prym wiodła Zuzanna Złotnicka. Mogliśmy usłyszeć w wykonaniu solo oraz grupowym tradycyjne kolędy, np. Przybieżeli do Betlejem, W żłobie leży, Gdy śliczna panna, O gwiazdo betlejemska, pastorałki oraz piosenki świąteczne, np. To prawie kres, Święta w chuście, Królu mój, Gdy nie ma początku, Kolędę serca, Kto wie czy za rogiem, Skrzypi wóz.
Wśród śpiewających wystąpili: Aleksandra Marczuk, Alicja Hordyj, Anna Cichoń, Artur Droś, Barbara Zawrotniak, Bartosz Sienkiewicz, Dominik Rudnicki, Emilia Caboń, Emilia Szustka, Emilia Palska, Filip Bajron, Małgorzata Stawicka, Hanna Błachut, Julia Zalewska, Kacper Kossakowski, Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka, Michał Kusowski, Milana Zaborovska, Milena Zelwis, Nadia Hladka, Oliwia Lachowicz, Wiktoria Świętoń, Zofia Chlipała, Bogdan Primachenko oraz Zuzanna Złotnicka, Michał Kusowski.
W repertuarze pojawiła się kolęda ukraińska Dobryj wieczer Tobi, a Nadia Hladka zaśpiewała po ukraińsku Carol of the bells. Obok uczniów wystąpili absolwenci: Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka oraz Zuzanna Kwiędacz (flet).
Magiczną, świąteczną scenografię stworzyły panie: Ewa Chylińska, Anna Żabicka oraz Monika Żebrowska.
Oba występy odbyły się przy pełnej widowni i zasłużonym aplauzie.
Na koniec prowadzący złożyli wszystkim życzenia.
Aleksandra Kronenberg oraz Kornel Cudak:
W tych dniach tak pięknych, oczekiwanych, gdy gasną spory i goją się rany, życzymy zdrowia, pokoju i radości.
Bruno Wrona:
Szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.
Tosia Socha:
Kochanej twarzy, co rano budzi i wokół szczerych, życzliwych ludzi.
Pani Dyrektor:
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nadziei, zadumy nad płomieniem świecy, odpoczynku i zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.
Bruno Wrona:
Pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2024 roku!
1
List Ministra Edukacji Barbary Nowackiej
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie