• Młodzi Dorośli

     • Młodzi Dorośli to inicjatywa od młodzieży dla młodzieży, która ma na celu ułatwić wejście w świadomą dorosłość. Tworzą oni materiały na swojej stronie internetowej mlodzidorosli.com oraz na mediach społecznościowych, gdzie zebrali już ponad 300 tys. wyświetleń na Instagramie i 900 tys. wyświetleń na platformie Tiktok. Poruszają one takie tematy jak: Jak wynająć mieszkanie? Jak kupić swój pierwszy samochód? Jak napisać atrakcyjne CV? I wiele wiele więcej.

      Serdecznie zapraszamy na media społecznościowe projektu:

      Tiktok: mlodzidorosli

      Instagram: mlodzidorosli

      Facebook: Młodzi Dorośli

     • Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego w kieszeni

     • Nasz wybitnie zdolny uczeń, Karol Królikowski z klasy IVc został 
      laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem
      Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tym samym ma zapewniony wstęp
      na tę uczelnię. Ogromna pasja, pracowitość i wyczucie chemii sprawiły,
      że Karol znalazł się wśród najlepszych młodych chemików w całym kraju.
      W przygotowaniach do olimpiad wspierała go Anna Grużlewska,
      nauczycielka chemii. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
     • Projekt "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"

     • 20 lutego 2024 r. na cmentarzu żydowskim w Dzierżoniowie odbyła się ceremonia upamiętnienia cmentarza, organizowana przez Muzeum Polin, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. W uroczystości, będącej częścią projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", wzięła udział pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz, pan wicedyrektor Tomasz Roszak oraz uczniowie klasy pierwszej b. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizatorów, władz samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji i fundacji współpracujących przy pielęgnowaniu pamięci o przeszłości naszego miasta, poprowadziła koordynatorka projektu dr Anna Grużlewska. Ceremonii upamiętnienia towarzyszyły warsztaty w ramach projektu edukacyjnego. Zajęcia prowadzone przez edukatorkę z Muzeum Polin, Elżbietę Grab, odbyły się 22 i 23 lutego. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 1a oraz 2d. Warsztaty przybliżyły młodzieży historię, tradycję i kulturę Żydów polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Dzierżoniowa.

       

     • Odsłonięcie tablicy upamiętniającej naszego wybitnego absolwenta -Zbyszka Cybulskiego

     • 8 stycznia w 57. rocznicę tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego w auli naszego liceum odbyła się szczególna uroczystość stanowiąca zwieńczenie starań pani dyrektor Grażyny Bajsarowicz. Staraniom tym przyświecała idea upamiętnienia dwóch wybitnych absolwentów I LO -  Sylwestra Chęcińskiego, którego pierwszą rocznicę śmierci celebrowaliśmy w grudniu 2021 roku, oraz Zbyszka Cybulskiego.

                W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: pan Andrzej Bolisęga - Wicestarosta Dzierżoniowski,  pan Dariusz Kucharski - Burmistrza Miasta Dzierżoniowa, pan Andrzej Darakiewicz - Przewodniczący Rady Miasta Dzierżoniowa, pani Wanda Ostrowska - Prezeska TMD oraz przedstawiciele Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej.

      Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczyła: ,,w pierwszej kronice szkoły można znaleźć dowody na to, że to tutaj zaczęła się fascynacja teatrem i filmem ważnych i znanych postaci polskiej kultury filmowej: Sylwestra Chęcińskiego i Zbigniewa Cybulskiego.”

                Dyrektor Bajsarowicz, aby wprowadzić w filmowy i muzyczny klimat czasów, gdy obaj po zdaniu matury i studiach w łódzkiej filmówce rozpoczęli swoją przygodę teatralną  i filmową, zaprosiła do wysłuchania ,,Tanga” Wojciecha Kilara ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Zebrani usłyszeli je w wykonaniu naszych uczniów Natalii Latacz i Bogdana Primachenko. W dalszej części programu zagrali oni również kompozycję Wojciecha Kilara z filmu „Cała naprzód”.

                Wreszcie przyszedł czas na powitanie szczególnej gościni, pani Marioli Pryzwan, autorki biografii Zbyszka Cybulskiego, którą zapowiedziała pani Janina Weretka- Piechowiak. Pani Pryzwan zafascynowana  postacią legendy polskiego kina od lat zbierała  związane z nim materiały, wypowiedzi bliskich, przyjaciół i współpracowników wybitnego aktora, listy, notatki oraz nagrania archiwalne w radiu. Wydane one zostały w dwóch tomach ,,Cybulski o sobie” oraz „Cześć, starenia!” Dziś podzieliła się z uczestnikami uroczystości swoją wiedzą w przygotowanej prezentacji, wzbogaconej o  komentarze i liczne anegdoty.

                Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie przez dyrektor Grażynę Bajsarowicz oraz Natalię Latacz tablicy polskiego James Deana, która znajdzie się na froncie naszego Liceum. Przy tej okazji Pani Dyrektor wymieniła niezapomniane kreacje Aktora: jedyną w swoim rodzaju rolę Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu”, Piotra w „Ósmym dniu tygodnia”, Jacka w "Do widzenia, do jutra", Edmunda w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, Wiktora w "Jak być kochaną", kapitana MO w "Zbrodniarzu i pannie", trenera w "Jutro Meksyk", Łukasza w filmie "Pingwin", Alfonsa van Wordena w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa czy tytułowego bohatera w filmie „Giuseppe w Warszawie”...

      Przypomniała też słowa Cybulskiego: „Aktorzy dzielą się na tych, którzy swoją osobowość przemieniają i na tych, którzy ją utrwalają. Mnie interesuje bardziej aktorstwo z  zachowaniem pewnych cech indywidualnych. Zdaję sobie sprawę, że to i trudne  i niebezpieczne”.

                Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność, Natalii i Bogdanowi za oprawę muzyczną a przede wszystkim fundatorce obu tablic - Pani Annie Sadek, mamie dwóch naszych uczennic, oraz panu Remigiuszowi Biernackiemu za wizerunek Zbyszka Cybulskiego i Jego synowi za wizerunek Sylwestra Chęcińskiego.

     • Finał Olimpiady Wiedzy Chemicznej

     • Karol Królikowski z klasy 4c zakwalifikował  się do III etapu - finału Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 marca 2024 r. zmierzy się z problemami chemicznymi w grupie 200 tegorocznych maturzystów z całej Polski. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
     • Warsztaty historyczne „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim”

     • W listopadzie i grudniu 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne w ramach projektu edukacyjnego „Pamięć i przeszłość. Powstanie w getcie warszawskim” we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Muzeum Getta Warszawskiego. W warsztatach, które poprowadziła dr Anna Grużlewska, uczestniczyli uczniowie pierwszych, drugich i trzecich zainteresowani najnowszą historią Polski. W trakcie dwuetapowych zajęć uczestnicy poznali okoliczności powstania getta warszawskiego, politykę nazistowską wobec ludności żydowskiej w okupowanej Polsce, bezpośrednie przyczyny, które doprowadziły do zbrojnego zrywu oraz perspektywę ludności cywilnej. Młodzież była żywo zainteresowana warsztatami i aktywnie uczestniczyła w zajęciach, odnosząc przybliżane treści do wojennych doświadczeń swoich rodzin. Warsztaty były wartościowym uzupełnieniem zagadnień poruszanych na lekcjach historii.

     • HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

     • Tegoroczne Jedyne Takie Kolędowanie było wyjątkowe z wielu powodów. Po pierwsze miało swoje dwie edycje. Na pierwszą zaproszeni zostali członkowie Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, włodarze miasta oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Na drugą nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice i sympatycy szkoły. Opieką merytoryczną objęła całe przedsięwzięcie pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz, która wystąpiła nie tylko w roli gospodyni, ale również członkini zespołu konferansjerów. Pani Dyrektor towarzyszyli: Aleksandra Kronenberg, Antonina Socha, Bruno Wrona oraz Kornel Cudak.

      Po drugie nie  wykorzystano podkładów muzycznych, a solistom i występom zespołowym towarzyszyła muzyka na żywo. Pieczę nad szkolną orkiestrą przejęła Natalia Latacz. W zespole instrumentalnym znaleźli się: Agnieszka Rosiak (gitara klasyczna), Magdalena Rakoczy (gitara klasyczna), Milena Raczek (gitara klasyczna), Alan Zieliński (gitara elektryczna), Gaja Kopera (skrzypce), Hanna Janusz (flet poprzeczny), Zuzanna Kwiędacz (flet poprzeczny), Karolina Budziak (wiolonczela), Natalia Latacz (fortepian) oraz Dominik Rudnicki (akordeon). Wśród śpiewających prym wiodła Zuzanna Złotnicka. Mogliśmy usłyszeć w wykonaniu solo oraz grupowym tradycyjne kolędy, np. Przybieżeli do Betlejem, W żłobie leży, Gdy śliczna panna, O gwiazdo betlejemska, pastorałki oraz piosenki świąteczne, np. To prawie kres, Święta w chuście, Królu mój, Gdy nie ma początku, Kolędę serca, Kto wie czy za rogiem, Skrzypi wóz

      Wśród śpiewających wystąpili: Aleksandra Marczuk, Alicja Hordyj, Anna Cichoń, Artur Droś, Barbara Zawrotniak, Bartosz Sienkiewicz, Dominik Rudnicki, Emilia Caboń, Emilia Szustka, Emilia Palska, Filip Bajron, Małgorzata Stawicka, Hanna Błachut, Julia Zalewska, Kacper Kossakowski, Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka, Michał Kusowski, Milana Zaborovska, Milena Zelwis, Nadia Hladka, Oliwia Lachowicz, Wiktoria Świętoń, Zofia Chlipała, Bogdan Primachenko oraz Zuzanna Złotnicka, Michał Kusowski.

      W repertuarze pojawiła się kolęda ukraińska Dobryj wieczer Tobi, a Nadia Hladka zaśpiewała po ukraińsku Carol of the bells. Obok uczniów wystąpili absolwenci: Karolina Stasiuk, Klaudia Suchecka oraz Zuzanna Kwiędacz (flet).

      Magiczną, świąteczną scenografię stworzyły panie: Ewa Chylińska, Anna Żabicka oraz Monika Żebrowska. 

      Oba występy odbyły się przy pełnej widowni i zasłużonym aplauzie.

      Na koniec prowadzący złożyli wszystkim życzenia.

      Aleksandra Kronenberg oraz Kornel Cudak:

      W tych dniach tak pięknych, oczekiwanych, gdy gasną spory i goją się rany, życzymy zdrowia, pokoju i radości.

      Bruno Wrona:

      Szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

      Tosia Socha:

      Kochanej twarzy, co rano budzi i wokół szczerych, życzliwych ludzi.

      Pani Dyrektor:

       Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nadziei, zadumy nad płomieniem świecy, odpoczynku i zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

      Bruno Wrona:

      Pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2024 roku!

     • Haus Schlesien

     • W dziniach 26 listopada - 02 grudnia nasze uczennice Jasmina Avci, Magdalena Połcik i Amelia Ranecka pod opieką Pani Profesor Anny Grużlewskiej braly udział w międzynarodowym projekcie AKADEMIE HAUS SCHLESIEN. Plan wydarzenia zawierał  zglębianie kultury Śląska poprzez różne atrakcje: muzea, interaktywne wystawy, wykłady, zwiedzanie instytucji takich jak Parlament Ludnosci Niemieckojęzycznej w Belgii. Nie zabrakło rownież czasu na podziwianie zimowo-światecznej aury w Gotha, Aachen, Bonn, Eupen, Düsseldorf, Köln, Königswinter. Projekt przedstawiał kulturę Śląska na którą miały wplyw polskie, niemieckie i czeskie kregi kulturowe. Rangę projektu podkreslily wydane przez instytucję Haus Schlesien certyfikaty odbycia historycznego stażu.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     • Wrocław 2023-09-11

      Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

      Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weń z optymizmem i nadzieją, acz zapewne będzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. Wyzwań, zadań i obowiązków z pewnością nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada się - i słusznie - że w szkole (czy szerzej w oświacie) stałe są tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. Spieszę przeto z informacją o najważniejszych nowościach w edukacji:

      • W szkołach ponadpodstawowych przedmiot podstawy przedsiębiorczości zostanie zastąpiony przez przedmiot biznes i zarządzanie, z którego będzie można zdawać egzamin maturalny w 2027 r.
      • W klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie nauczanie łaciny jako drugiego języka obcego i z czasem zdawanie z niej egzaminu maturalnego.
      • Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają laptopy (w skali Polski jest ich 394 tys., na Dolnym Śląsku 28,5 tys.). Każdego kolejnego roku Ministerstwo Cyfryzacji finansować będzie zakup laptopów dla uczniów klas czwartych.
      • Nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają bony 2,5 tys. zł. na zakup laptopów.
      • Legitymacje uczniowskie co do zasady będą miały postać aplikacji, na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia mogą mieć tradycyjny kształt.
      • Powstaną Branżowe Centra Umiejętności wspierające kształcenie zawodowe. Na Dolnym Śląsku zostanie utworzonych 7 takich jednostek, w całym kraju ma być ich 120.
      • Drugi rok z rzędu w szkołach ponadpodstawowych wdrażany jest przedmiot Historia i Teraźniejszość. Zgodnie z przepisami prawa o wyborze podręcznika decyduje wyłącznie nauczyciel przedmiotu.
      • W szkołach przeprowadzony zostanie ogólnopolski sprawdzian sprawności fizycznej uczniów (odtąd będzie powtarzany co roku). Jego celem jest diagnoza kondycji fizycznej młodych Polaków oraz wyselekcjonowanie przyszłych mistrzów i reprezentantów kraju.
      • Wzrośnie zatrudnienie nauczycieli specjalistów: psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów. W skali kraju etatów wsparcia było 22 tys. w r. sz. 2021/2022, 42 tys. w r. szk. 2022/2023; teraz będzie 51 tys.. Odpowiednio powiększona została subwencja oświatowa. Zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej to odpowiedź na potrzeby społeczne i zagrożenia cywilizacyjne. Szkoła, która stanowi ważną część polskiego państwa, skuteczniej będzie spieszyć z pomocą potrzebującym.
      • Do szkół ponadpodstawowych drugi rok z rzędu trafił znacząco liczniejszy rocznik, na Dolnym Śląsku to 38 tys. uczniów. Aby zapewnić kadrę pedagogiczną wprowadzono przepis umożliwiający pracę nauczycieli w wymiarze ponad 1,5 etatu. Ponadto po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty organ prowadzący może zdecydować o prowadzeniu części zajęć dydaktycznych  danej szkoły w innej lokalizacji. Kolejny rocznik (obecna klasa 8) liczy 17 tys. uczniów, a następne mają po ok. 28,5 tys. osób.
      • Kontynuowane będą ministerialne programy: Laboratoria Przyszłości (do szkół podstawowych w całym kraju trafił sprzęt za 1,2 mld zł; tym roku program obejmie szkoły ponadpodstawowe), Aktywna Tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Posiłek w szkole i w domu, Poznaj Polskę (w r. szk. 2023/24 w programie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie; od wiosny 2024 r. każda klasa za pieniądze z programu będzie mogła wyjechać na dwudniową wycieczkę dydaktyczną w ciekawe i ważne dla każdego Polaka miejsca naszego kraju).
       W szybkim tempie modernizują one oświatę, pozwalają pełniej rozkwitnąć talentom, wspierają potrzebujących. Służą lepszemu wychowaniu i wykształceniu młodego pokolenia. Ze wszech  miar warto skorzystać z dużych środków, które są przeznaczane na te programy.
      • Polska gospodarka się rozwija, a bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Pracy wynika, że w naszym województwie wszystkie zawody są deficytowe, wszędzie brakuje pracowników. Trudno się więc dziwić, że brakuje ich także w oświacie. Z informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych do kuratorium wynika, że wakatów w pełnym i niepełnym wymiarze jest obecnie 879 co stanowi 1,8 % nauczycieli na Dolnym Śląsku. Rozwiązaniem jest przydzielanie godzin ponadwymiarowych, zatrudnianie emerytów i osób na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także - za zgodą kuratora oświaty - o niepełnych (zbliżonych) kwalifikacjach. 
      • Według danym Ministerstwa Edukacji i Nauki średnie wynagrodzenie nauczycieli (uwzględniające poza pensją zasadniczą inne składniki wynagrodzenia np. wysługę, godziny ponadwymiarowe, zastępstwa doraźne, nagrody, dodatki) w 2023 r. wynosi miesięcznie: 4777, 86 zł brutto dla nauczyciela poczatkującego, 5733,43 zł brutto dla nauczyciela mianowanego, 7326,06 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele dyplomowani stanowią ponad 60 % nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
      • Nauczyciele od 1.01.2024 r. otrzymają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 12,3 do 20%  (w zależności od szczebla awansu zawodowego; prognozowana inflacja ma wynieść wtedy 6-6,5%; prace nad budżetem trwają)
      • Po rozmowach z NSZZ „Solidarność” minister edukacji i nauki prof. P. Czarnek i wiceminister D. Piątkowski zapowiedzieli na jesieni br. podwyższenie minimalnej wartości dodatku za wychowawstwo w szkole z 300 zł do 600 zł, przyznanie nauczycielom 2-3 dni urlopu na żądanie oraz wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy. Zgodnie z przepisami prawa wysokość dodatku za opiekę nad grupą dzieci w przedszkolu ustala suwerennie organ prowadzący.
      • Co roku znacząco i ponad inflację rośnie subwencja oświatowa - w 2022 r. wyniosła 53,3 mld zł, w 2023 r. 64,5 mld zł, w 2024 r. będzie to 76,6 mld zł.
      • W ostatnich latach zmniejszyła się szkolna biurokracja: zlikwidowano obowiązek przeprowadzania ewaluacji wewnętrznej, jeden z czterech szczebli awansu zawodowego, ocenę  dorobku zawodowego (za okres stażu; ocena pracy pozostała). Kuratorium jako organ nadzoru pedagogicznego wymaga jedynie dokumentacji wynikającej z ustaw i rozporządzeń. Szkoły, przedszkola i placówki same decydują o wewnętrznej sprawozdawczości i dokumentacji. Zdarza się np., że wprowadzają obowiązek przedstawiania przez nauczycieli rozkładów materiału i planów wynikowych, do czego żadne przepisy prawa nie zobowiązują.
      • Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. P. Czarnek powołał zespoły ekspertów, które pracują nad odchudzeniem podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Zmiany mogłyby zostać wprowadzone z początkiem r. szk. 2024/2025.

      Szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania, kształcenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotą, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. Dziękując za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz edukacji bardzo proszę o rzetelną pracę i zaangażowanie, empatię i solidarność. Proszę o zgodę, która - jeśli powszechna i szczera - naprawdę buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w dobie napięć i podziałów społecznych, jest ona wyjątkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiązywać w społecznościach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie dałoby się załatwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.

      Gorąco polecam Państwu poruszający film „Raport Pileckiego”, który wszedł na ekrany 1 września br.. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył z Sowietami w 1920 r., brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spędził w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz organizując tam siatkę konspiracyjną, sporządził wstrząsający raport opisujący los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażował się w antykomunistyczną działalność, po wyjątkowo brutalnym śledztwie został zamordowany w ubeckim więzieniu przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciała tego czystej próby bohatera do dziś pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie młode pokolenie. Dlatego bardzo proszę o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomenduję udział uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych. Wyjście do kina powinno zostać poprzedzone lekcją historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treści.

      W nowym roku szkolnym życzę Państwu, Państwa uczniom, wychowankom i pociechom zdrowia, realizacji planów, spełnienia marzeń, wielu sukcesów, optymizmu i uśmiechu. Niech się dobrze dzieje w Państwa domach, szkołach, przedszkolach i placówkach! Niech to będzie dobry rok dla całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny!

       Z wyrazami szacunku

      Roman Kowalczyk

      Dolnośląski Kurator Oświaty

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     •                                                                                                                                                

                                                                                                                                                      Wrocław 2023-10-09

       

      Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

       

      W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

      1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych regulują:

      - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)

      - Ustawa z dnia 7 września 1991 r.  o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

      - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)

      1. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on  uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.
      2. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.
      3. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est  mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.
      4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.
      5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

       

                                                                              Z poważaniem pozostaję

                                                                              Roman Kowalczyk

                                                                              Dolnośląski Kurator Oświaty

       

       

     • XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki

     • W dniach 28-29 września 2023 r. odbyła się dzierżoniowska edycja XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 28 września nasi uczniowie, pod opieką pani dyrektor Grażyny Bajsarowicz i Ewy Chylińskiej, brali udział w wykładzie inauguracyjnym i interesujących warsztatach w siedzibie firmy Selena Global w Dzierżoniowie. Niezapomniane wrażenie zrobił wykład profesor Alicji Chybickiej Co możemy zrobić aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy?, który odbył się w auli I LO. Uczestnicy dowiedzieli się o prostych zasadach zdrowego stylu życia i możliwości obniżenia ryzyka wystąpienia nowotworu. Istotnym wydarzeniem było wystąpienie profesora Romualda Kosiny z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Walka o wielką wodę", w którym opowiedział o skutkach zmian klimatu i sposobach zapobiegania pustynnieniu Polski. W kolejnym dniu młodzież w auli I LO wysłuchała wykładu Romualda Wojciechowskiego "Habsburgowie" oraz Anny Grużlewskiej "Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Nasi uczniowie uczestniczyli także w wydarzeniach odbywających się w innych placówkach, w tym wykładzie prof. Jadwigi Sołoducho "Globalne ocieplenie, Mai Cymbalisty "Ile krawędzi ma piłka" oraz panelu dyskusyjnym "Feminatywy". Wszystkie te działania wywołały zainteresowanie młodzieży i pozwoliły rozszerzyć horyzonty myślowe oraz lepiej zrozumieć przeszłość i współczesność. Przy sprawnym przebiegu DFN w I LO pomagały uczennice klasy II D pod kierunkiem wicedyrektora Tomasza Roszaka i Anny Grużlewskiej.

     • Czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, czyli Narodowe Czytanie w dzierżoniowskim Śniadku

     • W wyjątkowej scenerii słonecznego poranka przebiegało tegoroczne Narodowe Czytanie w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. We wtorek 12 września br. wśród zieleni i wiekowych drzew zgromadzili się uczniowie i Grono Pedagogiczne, aby wspólnie czytać powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Nie tylko samo miejsce w znakomity sposób wpasowało się w klimat tej powieści, ale też muzyka filmowa Andrzeja Kurylewicza i utwór Ty pójdziesz górą w wykonaniu Jacka Kowalskiego.

      Społeczność Śniadka czytała powieść Nad Niemnem w obszernych fragmentach. Słuchacze poznali rody Bohatyrowiczów i Korczyńskich, ich wspólną przeszłość i walkę zbrojną podczas powstania styczniowego oraz dawne życie na Kresach i perypetie miłosne bohaterów. Odbiorcy przekonali się, że utwór Elizy Orzeszkowej przekazuje uniwersalne prawdy o życiu.

      W roli konferansjerów doskonale sprawdzili się: Marta Różycka, Zuzanna Złotnicka i Aleks Głowacz. Profesjonalizmem wykazali się  Olaf Jędrzejewski i Bartosz Makles, którzy czuwali nad sprawnością sprzętu nagłaśniającego. Całość wydarzenia koordynowała Pani Izabela Mizera, nauczycielka bibliotekarka.

      Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. i od tego roku odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Inicjatywa ma na celu popularyzację czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

     • Gruzja - fascynująca podróż

     • W dniach 19-26.08 uczniowie naszej szkoły - Justyna Kozioł i Michał Chryplewicz wzięli udział w wycieczce do Batumi, jako nagroda za zdobycie tytułu laureatów w konkursie „Gruzja - fascynująca podróż”. Na miejscu zostali przywitani przez gruzińską delegację. Odbyły się również spotkania z władzami Adżarskiej Republiki Autonomicznej, jak i gruzińską młodzieżą. Uczestnicy wycieczki mieli okazje zobaczyć największe atrakcje Adżarii, takie jak twierdze Petra i Gonio, ogród dendrologiczny czy stare miasto Batumi. Nasi uczniowie wrócili zachwyceni gruzińską kulturą, kuchnią, gościnnością i obyczajami. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę gruzińskich rówieśników, która odbędzie się na przełomie września i października.

     • WYCIECZKA DO GRUZJI

     • Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Kutaisi, trzeciego co do wielkości miasta Gruzji. Spacerując po uliczkach miejscowości zobaczyliśmy tradycyjne kamienice, kawiarnie, restauracje i sklepy z lokalnymi produktami. Zwiedziliśmy także m.in. Jaskinię Prometeusza, gdzie ,,błądziliśmy” po podziemnym labiryncie, podziwiając piękne formacje naciekowe i wodospady podziemne. Kolejnym punktem programu była katedra Bagrati - imponujący budynek o wielkich rozmiarach z bogato zdobionymi freskami i mozaikami.

                Doceniliśmy również piękno Kanionu Martvili, po którym odbyliśmy wycieczkę kajakami. Wpływając do głębokich otworów skalnych, podziwialiśmy fantastyczne formacje skalne i unikalną florę i faunę.

                Szchara (oryg. Shkhara) to jedna z najwyższych (5 193 metrów n.p.m) i zdecydowanie najpiękniejszych gór w Gruzji oraz w całym Kaukazie. Leży w regionie Swanetii, w zachodniej części kraju, blisko granicy z Rosją. Miejsce oferowało piękne krajobrazy, dziewicze doliny, urokliwe wioski oraz majestatyczny wygląd – widok śniegu i jednocześnie dzikiego, górzystego otoczenia zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Zatrzymaliśmy się przy kompleksie wiosek Ushguli - uznawanego za jednego z najwyżej położonych osad permanentnych w Europie, które otaczała m.in. malownicza Szchara. Mieliśmy okazję również zobaczyć wieże svaneckie, które są charakterystycznym elementem krajobrazu Svaneti i stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego regionu. Są one jedynymi z najstarszych budowli w Svaneti i mają głębokie korzenie historyczne. Wieże powstały jako środki obronne i były używane do ochrony przed najazdami i konfliktami w przeszłości.

      Podróżując siedmioosobowymi górskimi samochodami terenowymi zwiedziliśmy następny cel naszej barwnej podróży. Lodowiec Chalaadi to fascynujący przyrodniczy skarb Gruzji. Znajduje się w Górach Gruzińskich, na wschód od miejscowości Mestia, w której mieliśmy przyjemność mieszkać przez kilka dni. Lodowiec jest wyjątkowy dzięki jego malowniczym lodowym formacjom i okazałym krajobrazom.  Zobaczyliśmy tam imponujące szczeliny lodowe, lodowe kolumny i wodospady tworzące się z topniejącego lodu.

                Co ciekawe, w Gruzji znajduje się wiele krów oraz psów, które są bardzo przyjazne w stosunku do ludzi. Na każdym kroku mogliśmy je spotkać – psy towarzyszyły nam m.in. podczas wspinaczek na wysokie szczyty i w nisko położonych miastach, zaś w czasie przejażdzki busem wszędzie zauważaliśmy bydło.

                Codziennie mogliśmy odkryć nowe walory smakowe kuchni gruzińskiej, która oferuje różnorodne smaki, od intensywnych i pikantnych do subtelnych i aromatycznych. Wiele potraw jest dobrze zbalansowanych pod względem słodyczy, kwasowości i przypraw. Najbardziej charakterystyczne dania to: chaczapuri (ciasto wypełnione serem), chinkali (pierożki wypełnione mięsem, z bulionem w środku), satsivi (kurczak gotowany w aromatycznym sosie orzechowym). Warto wspomnieć, że gościnność jest ważnym elementem gruzińskiej kultury, dlatego posiłki w Gruzji często są długie, składają się z wielu różnorodnych dań i są spożywane w towarzystwie rodziny oraz przyjaciół. Kuchnia gruzińska to prawdziwa uczta dla zmysłów i niezapomniane doświadczenie kulinarne.

      Gdy przemieszczaliśmy się do naszego 3. miejsca noclegowego zobaczyliśmy:

      - Zaporę Wodną Enguri, która jest imponującym inżynieryjnym projektem znajdującym się w Gruzji. Jest to najwyższa zapora łukowa i druga pod względem wielkości betonowa zapora na świecie.

      - Park Muzykantów w Szekwetili - duży park na wybrzeżu Morza Czarnego. Na terenie kilku hektarów pięknego parku eukaliptusowego prezentowane są rzeźby światowych gwiazd muzyki – śpiewaków, muzyków, kompozytorów, a także słynnych gruzińskich wykonawców, naturalnej wielkości.

      Batumi to popularne nadmorskie miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w Gruzji, nazywane „drugim Dubajem”. Jest znane ze swojej różnorodnej architektury, która łączy różne style i wpływy. Można znaleźć tu zarówno nowoczesne budynki, jak i historyczne kamienice. Batumi jest znane ze swoich imponujących iluminacji, które nadają miastu magiczny wygląd po zmroku.

                Przepłynęliśmy rejs statkiem wraz z towarzyszącymi nam delfinami; spróbowaliśmy świeżych owoców; kupiliśmy lokalne przyprawy na miejscowym targu; zwiedziliśmy Plac Europy (jedno z centralnych miejsc w mieście, które jest popularnym punktem spotkań i atrakcją turystyczną); spacerowaliśmy wzdłuż nadmorskiej promenady wśród kolorowych świateł  i oświetlonych fontann oraz pięknie podsumowaliśmy całą wycieczkę wspólną, wieczorną kąpielą w Morzu Czarnym o zachodzie słońca.

      Gruzja to kraj, który oferuje niezapomniane wrażenia zarówno pod względem kultury, jak  i przyrody. Podczas wyjazdu odkryliśmy fascynujące historie, zanurzyliśmy się w tradycjach i cieszyliśmy się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. To podróż, która na długo pozostanie nam w pamięci!

                                                                                                                  Aleksandra Marczuk

     • Powiatowy Dzień Kombatanta

     • W piątek (14.04.2023) w Szkole Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie odbyły się obchody Powiatowego Dnia Kombatanta. W tym dniu władze powiatu, miasta, uczniowie i zaproszeni goście oddali hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć dzisiaj w wolnej Polsce.

      Niespodzianką dla kombatantów był z pewnością wspaniały występ artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie, artystów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie oraz druhów z Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP im. Władysława Reniewickiego.

      Kombatanci gromkimi brawami nagrodzili wszystkich występujących w spektaklu

      Dziękujemy!

       

     • "Otwarcie sezonu 2023 w Arboretum Wojsławice"

     • "Otwarcie sezonu 2023 w Arboretum Wojsławice"

      16 kwietnia w Arboretum w Wojsławicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie sezonu turystycznego. Słoneczna pogoda przyciągnęła miłośników przyrody z całego województwa.

      W samo południe dyrektor Tomasz Dymny powitał gości i zaprosił na występ artystyczny uczniów I LO w Dzierżoniowie.

      Lirycznie, ale i niezwykle optymistycznie wybrzmiały piosenki oraz fragmenty poetyckie.

      W programie wystąpili: Zuzanna Złotnicka, Zuzanna Kwiędacz, Natalia Latacz, Filip Bajron, dyr. Grażyna Bajsarowicz oraz prof. Sebastian Runowicz

      Gratulujemy