• Odsłonięcie tablicy poświęconej Sylwestrowi Chęcińskiemu

     •  10 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie pod hasłem “popołudnie wspomnień” poświęcone wybitnemu absolwentowi naszego Liceum Sylwestrowi Chęcińskiemu, w pierwszą rocznicę śmierci reżysera. Dopisali zawsze mile widziani goście oraz gość specjalny – syn reżysera Igor Chęciński. Przybyli również autorzy przygotowywanej o Chęcińskim publikacji: Helena Trojanowska i Bartosz Kuświk, znający od lat twórcę “Samych swoich”.

      W okolicznościowym wstępie pani dyrektor Liceum Grażyna Bajsarowicz wspomniała o znaczeniu Dzierżoniowa i naszej szkoły w budowaniu zainteresowań filmem w młodym licealiście. Wspominał o tym sam reżyser w wielu wywiadach. Potwierdził to jego syn, mówiąc pod koniec uroczystości: “Ta ziemia (Dolny Śląsk) wydała najpierw “Sylwka”, a potem reżysera”. Zaskoczony był głównym punktem spotkania  odsłonięciem tablicy poświęconej reżyserowi… Wszak przywiózł odznaczenia i nagrody, jakie otrzymał jego ojciec za swoją twórczość, by w ten sposób uczcić artystyczne życie twórcy “Wielkiego Szu”. Odsłaniając tablicę, wzruszony podziękował i dodał:” To ulubione zdjęcie moje i mojej rodziny, takim go pamiętamy…, żeby nie to liceum, nie byłby reżyserem”.

      Uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu na recenzję wybranego filmu Chęcińskiego. Nagrody zdobyli:

       

      Kategoria I - szkoły podstawowe

      I Miejsce – Zuzanna Petelicka (Selene), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie,

      II Miejsce – Aleksander Leśkiewicz (Orzeł), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      III Miejsce:

      Kamil Mormol (Kamyk), Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie,

      - Wiktor Majcher (Petroniusz), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      - Paweł Policzkiewicz (Ryszard), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

       

      Kategoria II - szkoły ponadpodstawowe

      I Miejsce – Kornelia Krawiec (Magnus 15), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      II Miejsce:

       – Mikołaj Maciejewski (Milard), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Weronika Furcoń (Ząbek), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      III Miejsce - Zuzanna Biedzińska (Liść Wawrzynu), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie.

       

      Wyróżnienia:

      Maja Domżalska (Domża), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      - Katarzyna Hiżycka (K. H.), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Magdalena Połcik (40 i 4), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie.

       

      Spotkanie było oprawione piosenkami i poezją.

      Tablica pamiątkowa, odsłonięta w auli szkoły, zostanie wmurowana w ścianę frontową Liceum, jako wyraz szacunku i ogromnej sympatii dla bardzo  s w o j e g o  reżysera tej szkoły.

     • Laboratoria

     • 5 grudnia odbyło się kolejne laboratorium na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie klasy 2c pracowali z reakcjami redoks pod okiem pracowników naukowych politechniki. Poczuli się jak prawdziwi studenci prowadząc doświadczenia i omawiając wyniki, które wzbogaciły i wiedzę i umiejętności nabyte podczas lekcji w szkole. Pełni zaangażowania poradzili sobie z problemami i rozwiązali wszystkie zagadki redoksów.

     • Poznaj Polskę

     • W dniach 22-24.11. br. odbyła się wycieczka z  ministerialnego  programu „Poznaj Polskę” do Torunia,  Gdańska i Gdyni. Udział wzięli uczniowie z klas  1-3.

      Pierwszy dzień - w Toruniu,  który słynie m.in. z pierniczków, osoby Mikołaja Kopernika i średniowiecznej zabudowy Starego i Nowego Miasta. W towarzystwie Pani przewodnik wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat historii i kultury miasta.  Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m. in. Dom Mikołaja Kopernika.

      Drugi dzień -  w gdyńskim Centrum Nauki  EKSPERYMENT. Królowały tam nauki ścisłe takie jak biologia, fizyka i geografia. Mogliśmy  „przekonać się na własnej skórze” jak wygląda życie ludzi poruszających się na wózku, zobaczyć jak powstają fale podwodne, dowiedzieć się jak postrzegają świat różne zwierzęta oraz wykonać jeszcze wiele innych eksperymentów. Następnie odwiedziliśmy muzeum na Okręcie „Błyskawica". Największe wrażenie na uczniach zrobiła historia niszczyciela i jego bohaterów. Potem odwiedziliśmy  Muzeum Marynarki Wojennej, które pokazało nam jak wyglądało życie marynarzy podczas wojny oraz czym się bronili. Dzień zakończyliśmy w spacerowym tempie. W towarzystwie przewodnika  i w wieczornej atmosferze przeszliśmy przez Wyspę Spichlerzy, ul. Mariacką, pod Dwór Artusa i pomnik Neptuna, aż  na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

      Trzeci dzień -to najnowsza historia  Gdańska, rozpoczęta pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Z punktu widokowego obserwowaliśmy teren Stoczni i słuchaliśmy o przebiegu strajku lokalizując obiekty, w których miały miejsce wydarzenia o historycznym znaczeniu. Europejskie Centrum Solidarności zdecydowanie zapadło w pamięć. Klimat miejsca i opowieść przewodnika przeniosły nas w czasy rodziców i dziadków. Uświadomiliśmy sobie, że to właśnie im zawdzięczamy dzisiejszą wolność.

     • "Tolerancja wczoraj i dziś"

     • Nasza szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Piastów Śląskich, w ramach której 17 listopada 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie. Wykład i warsztaty noszące wspólny tytuł "Tolerancja wczoraj i dziś" poprowadził dr hab. Marcin Szydzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież uczestnicząca w zajęciach poznała nie tylko historię tolerancji, ale też jej współczesne aspekty. Część warsztatowa polegała na dialogu prowadzącego, dr. hab. M. Szydzisza z młodymi ludźmi, którzy poruszali istotne dla siebie tematy związane z tolerancją.

      Koordynatorem projektu jest dr Anna Grużlewska.

     • Akcja edukacyjna #SSPIustitia

     • W czwartek 17 listopada klasa III a uczestniczyła w dwugodzinnych warsztatach prawniczych poprowadzonych przez Małgorzatę Iwaszuk, sędzię Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej z nich Pani sędzia przybliżyła uczniom istotę prawa w Polsce oraz obowiązki z tego wynikające. W drugiej części warsztatów klasa wzięła udział w symulacji rozprawy karnej, której tematem było:„UPORCZYWE NĘKANIE”. Wszyscy odegrali swoje role celująco wynosząc z zajęć nową bardzo cenną wiedzę

     • Poznaj Polskę

     • W ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie otrzymało dofinansowanie na organizację wycieczki edukacyjnej. Tym razem uczniowie z opiekunami zwiedzać będą trzy piękne polskie miasta, czyli Toruń – Gdańsk - Gdynię.

      Powiat Dzierżoniowski pozyskał 100.097 zł na dofinansowanie projektu Poznaj Polskę, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 143 134,00 zł.

     • Konkurs na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

     • Szanowni Państwo,


      I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie zaprasza do wzięcia udziału
      w Powiatowym Konkursie na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

      Konkurs poświęcony jest pamięci Sylwestra Chęcińskiego - wybitnego polskiego reżysera, absolwenta I LO.


      Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego.

      Regulamin konkursu znajduje się w załączeniu.


      Serdecznie zapraszamy!


      Na laureatów czekają interesujące nagrody.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Z poważaniem

                                                                                                                                                                                                                               Grażyna Bajsarowicz

      Dyrektor I LO w Dzierżoniowie      KONKURS_NA_RECENZJE_-_SYLWESTER_CHECINSKI_(2)_(1).doc

      klauzula_-_konkurs.docx

     • Międzynarodowy projekt "Onboarding Memories"

     •     W dniach 10-13 listopada 2022 r. odbyły się warsztaty w ramach podsumowania międzynarodowego projektu "Onboarding Memories". Projekt był realizowany z Europejską Akademią w Berlinie oraz Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. W ciągu sześciu miesięcy młodzież naszej szkoły, wraz z uczestnikami z różnych krajów europejskich, pracowała nad przygotowaniem wirtualnego muzeum, w którym upamiętniła miejsca związane z obozami pracy przymusowej, w tym w Grodziszczu, Krzyżowej i Dzierżoniowie. Kulminacyjnym wydarzeniem warsztatów był wernisaż wirtualnej wystawy o obozach pracy przymusowej. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, dyrekcja i nauczyciele I LO oraz zaproszeni goście. Wernisaż odbywał się zarówno w przestrzeni wirtualnej jak i stacjonarnie, w Krzyżowej. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy uczestników projektu oraz nową, wirtualną formą popularyzacji trudnych tematów z historii Europy.

      Projektem kierowała dr Anna Grużlewska

       

      Europäische Akademie Berlin)

      Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau

      EVZ Foundation, #evzfounded

       

      Więcej o projekcie "Onboarding Memories" 

      https://www.eab-berlin.eu/en/project/onboarding-memories

       

     • Europejski Dzień Języków Obcych – 04.11.2022 r.

     • Głośno, wesoło, kolorowo, energicznie… Już od rana, w murach I LO, słychać było muzykę, a zapachy pysznych potraw unosiły się w powietrzu. Wszyscy poruszali się po korytarzach szybciej niż zwykle i wyglądali znacznie radośniej. Tego dnia, uczniowie „pierwszego” zaprosili ósmoklasistów ze wszystkich szkół powiatu dzierżoniowskiego w egzotyczną podróż po najdalszych krańcach świata. Marokański gwar, egipskie ciemności, amerykański luz, argentyńska żywiołowość, ukraiński folklor oraz orientalny klimat rozgrzały atmosferę u Śniadeckiego. Kreatywne dekoracje, wyszukane degustacje, muzyka, śpiew, a chwilami nawet taniec, pomogły wszystkim zapomnieć o listopadowej słocie.

      Po uczcie smakowej przyszedł czas na doznania natury duchowej. Klasa 2a zaserwowała dramat W. Szekspira „Romeo i Julia”. Uwodzicielski Romeo i eteryczna Julia przenieśli widzów do świata miłosnego wyznania. Była to wspaniała uczta okraszona szczyptą humoru.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację święta. W pierwszej kolejności p. prof. Annie Szulc, prof. Marcie Łancewicz, prof. Ewie Ptak, czyli mistrzyniom wielonarodowego zamieszania.

      Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczniom, w tym tegorocznym maturzystom, którzy pełnili rolę przewodników.

      Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Europejski Dzień Języków Obcych będzie równie porywający.

      Zapraszamy za rok!  

     • Uroczystości 11 listopada

     • Dzień Niepodległości nadszedł końca! Zaczęliśmy od Parady Niepodległości na czele z Marszałkiem Piłsudskim i oprawą przygotowaną przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie

      Pani Dyrektor Grażyna Bajsarowicz wraz z Aleksandrą Marczuk przemówiły 11 listopada przed Ratuszem. Dodatkowo, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzierżoniowa złożyła wieniec w imieniu całej młodzieży na terenie Dzierżoniowa.

      Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik patriotyczny na placu targowym oraz Bieg Niepodległości

      Uff...to był emocjonujący dzień! Niech żyje Polska!

     • Dolnośląskie Konsultacje

     • W Piątek 4 listopada, piątka reprezentantów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszych Dolnośląskich Konsultacjach organizowanych przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki z udziałem kuratora oświaty.

      Dumnie reprezentowali nas: Maja Kozioł, Antonina Socha, Aleksandra Kronenberg i Mateusz Osiadły z klasy 3a oraz Wiktoria Gurba z klasy 3cpod opieką prof. Tomasza Roszaka. Uczniowe naszej szkoły poruszyli tematy niezmiernie ważne, zabrali głosw sprawie systemu oceniania i polskiegoszkolnictwa, obowiązującej podstawy programowej, relacjach międzyludzkichoraz w jaki sposób powinna wyglądać i funkcjonować polska szkoła w XXI w.

     • DFN w I Liceum

     • W dniach 20-21 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się wykłady i warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W zajęciach z zakresu historii, ochrony środowiska oraz technologii komputerowej, prowadzonych przez specjalistów z wrocławskich uczelni wyższych i I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, wzięli udział uczniowie oraz goście z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykładowcy zabrali słuchaczy w podróż w niezwykłą krainę wiedzy pełną niespodzianek i niezwykłych przeżyć.

     • Pobyt studyjny w Treviso

     • W sierpniu młodzież naszej szkoły wzięła udział w kolejnym pobycie studyjnym w ramach projektu „Onboarding Memories”. Dotychczas pracowali z rówieśnikami z różnych krajów europejskich w Berlinie (Niemcy) i Metz (Francja) nad przygotowaniem wirtualnych miejsc pamięci dotyczących obozów pracy przymusowej. Podczas tygodniowego pobytu w Treviso we Włoszech młodzież miała okazję nie tylko kontynuować prace nad projektem, ale też bliżej poznać włoską historię, kulturę i kuchnię. Kolejne spotkanie, podsumowujące projekt odbędzie się w listopadzie w Krzyżowej.

     • Dzień Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie klas 1

     • 13 października 2022r. w naszej szkole odbyły się dwa bardzo ważne wydarzenia - ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiciele pierwszych klas przystąpili do ślubowania. Reprezentantki starszych roczników wygłosiły przemówienia i przywitały młodszych uczniów. Każdy z wychowawców w kilku zdaniach przedstawił i krótko opisał swoją klasę. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów z 3b. Zaprezentowali scenkę kabaretową i wcześniej nagrany filmik dla nauczycieli. W tym dniu mogliśmy się zarówno wzruszyć jak i pośmiać a także uroczyście przyjąć w nasze szeregi pierwszoklasistów.

     • Dolnośląski Festiwal Nauki - informacje

     • Szanowni Państwo!

      Informuję, iż w dniach 20.10.2022- 21.10.2022 (czwartek- piątek) w naszym liceum odbywać się będzie szkolna edycja XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w ramach której zaplanowano następujące wykłady i warsztaty:

      CZWARTEK 20.10.2022

      Godz. 10.00 aula szkolna "Symulacje komputerowe"- prof. UWr dr hab. Maciej Matyka, pracownik naukowy Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
      Uczestniczy młodzież klas: I b, III b, IV b.

      Godz. 11.00 aula szkolna"Jak komórki naszego organizmu rozmawiają ze sobą"- dr Agnieszka Krawczenko, pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk
      Uczestniczy młodzież klas: I c, I d, II a, II c.

      PIĄTEK 21.10.2022

      Godz. 09.00 aula szkolna"Romanowowie w Rosji"- mgr Romuald Wojciechowski, I LO Dzierżoniów.
      Uczestniczy młodzież klas: I a, I e, II a, III a.

      Godz. 13.00 aula szkolna"Dziś i jutro środowiska naturalnego Dolnego Śląska"- prof. dr Romuald Kosina, pracownik naukowy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
      Uczestniczy młodzież klas: II a, II c, I b, I c.

      Koordynator projektu: prof. Anna Grużlewska

       

     • Narodowe Czytanie 2022

     • W dniu dzisiejszym zaprosiliśmy do wspólnej lektury Ballad i romansów Adama Mickiewicza w ramach Narodowego Czytania 2022, Dyrekcję wraz z pracownikami szkoły i przede wszystkim Was uczniowie!

      Było pięknie!

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział we wspólnym czytaniu oraz organizację tego dnia!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.

      Niezmiernie miło nam było zobaczyć Was odpoczętych, pełnych energii! Mamy ogromną nadzieję, że nowy rok szkolny przyniesie Wam wiele radości, nowych ciekawych doświadczeń, znajomości. Życzymy Wam wszystkim ogromu sukcesów, a Gronu Pedagogicznemu cierpliwości i wytrwałości :)

      SZKOŁO!!!! CZAS....START!!!!

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dnia 1 września o godzinie 9.00.

      Nowy rok szkolny powitamy na zewnątrz budynku o ile pogoda nam będzie sprzyjała. W przeciwnym razie widzimy się w auli szkolnej :)

      Do zobaczenia!!!!