• Czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, czyli Narodowe Czytanie w dzierżoniowskim Śniadku

     • W wyjątkowej scenerii słonecznego poranka przebiegało tegoroczne Narodowe Czytanie w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. We wtorek 12 września br. wśród zieleni i wiekowych drzew zgromadzili się uczniowie i Grono Pedagogiczne, aby wspólnie czytać powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Nie tylko samo miejsce w znakomity sposób wpasowało się w klimat tej powieści, ale też muzyka filmowa Andrzeja Kurylewicza i utwór Ty pójdziesz górą w wykonaniu Jacka Kowalskiego.

      Społeczność Śniadka czytała powieść Nad Niemnem w obszernych fragmentach. Słuchacze poznali rody Bohatyrowiczów i Korczyńskich, ich wspólną przeszłość i walkę zbrojną podczas powstania styczniowego oraz dawne życie na Kresach i perypetie miłosne bohaterów. Odbiorcy przekonali się, że utwór Elizy Orzeszkowej przekazuje uniwersalne prawdy o życiu.

      W roli konferansjerów doskonale sprawdzili się: Marta Różycka, Zuzanna Złotnicka i Aleks Głowacz. Profesjonalizmem wykazali się  Olaf Jędrzejewski i Bartosz Makles, którzy czuwali nad sprawnością sprzętu nagłaśniającego. Całość wydarzenia koordynowała Pani Izabela Mizera, nauczycielka bibliotekarka.

      Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. i od tego roku odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Inicjatywa ma na celu popularyzację czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

     • Gruzja - fascynująca podróż

     • W dniach 19-26.08 uczniowie naszej szkoły - Justyna Kozioł i Michał Chryplewicz wzięli udział w wycieczce do Batumi, jako nagroda za zdobycie tytułu laureatów w konkursie „Gruzja - fascynująca podróż”. Na miejscu zostali przywitani przez gruzińską delegację. Odbyły się również spotkania z władzami Adżarskiej Republiki Autonomicznej, jak i gruzińską młodzieżą. Uczestnicy wycieczki mieli okazje zobaczyć największe atrakcje Adżarii, takie jak twierdze Petra i Gonio, ogród dendrologiczny czy stare miasto Batumi. Nasi uczniowie wrócili zachwyceni gruzińską kulturą, kuchnią, gościnnością i obyczajami. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę gruzińskich rówieśników, która odbędzie się na przełomie września i października.

     • WYCIECZKA DO GRUZJI

     • Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Kutaisi, trzeciego co do wielkości miasta Gruzji. Spacerując po uliczkach miejscowości zobaczyliśmy tradycyjne kamienice, kawiarnie, restauracje i sklepy z lokalnymi produktami. Zwiedziliśmy także m.in. Jaskinię Prometeusza, gdzie ,,błądziliśmy” po podziemnym labiryncie, podziwiając piękne formacje naciekowe i wodospady podziemne. Kolejnym punktem programu była katedra Bagrati - imponujący budynek o wielkich rozmiarach z bogato zdobionymi freskami i mozaikami.

                Doceniliśmy również piękno Kanionu Martvili, po którym odbyliśmy wycieczkę kajakami. Wpływając do głębokich otworów skalnych, podziwialiśmy fantastyczne formacje skalne i unikalną florę i faunę.

                Szchara (oryg. Shkhara) to jedna z najwyższych (5 193 metrów n.p.m) i zdecydowanie najpiękniejszych gór w Gruzji oraz w całym Kaukazie. Leży w regionie Swanetii, w zachodniej części kraju, blisko granicy z Rosją. Miejsce oferowało piękne krajobrazy, dziewicze doliny, urokliwe wioski oraz majestatyczny wygląd – widok śniegu i jednocześnie dzikiego, górzystego otoczenia zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Zatrzymaliśmy się przy kompleksie wiosek Ushguli - uznawanego za jednego z najwyżej położonych osad permanentnych w Europie, które otaczała m.in. malownicza Szchara. Mieliśmy okazję również zobaczyć wieże svaneckie, które są charakterystycznym elementem krajobrazu Svaneti i stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego regionu. Są one jedynymi z najstarszych budowli w Svaneti i mają głębokie korzenie historyczne. Wieże powstały jako środki obronne i były używane do ochrony przed najazdami i konfliktami w przeszłości.

      Podróżując siedmioosobowymi górskimi samochodami terenowymi zwiedziliśmy następny cel naszej barwnej podróży. Lodowiec Chalaadi to fascynujący przyrodniczy skarb Gruzji. Znajduje się w Górach Gruzińskich, na wschód od miejscowości Mestia, w której mieliśmy przyjemność mieszkać przez kilka dni. Lodowiec jest wyjątkowy dzięki jego malowniczym lodowym formacjom i okazałym krajobrazom.  Zobaczyliśmy tam imponujące szczeliny lodowe, lodowe kolumny i wodospady tworzące się z topniejącego lodu.

                Co ciekawe, w Gruzji znajduje się wiele krów oraz psów, które są bardzo przyjazne w stosunku do ludzi. Na każdym kroku mogliśmy je spotkać – psy towarzyszyły nam m.in. podczas wspinaczek na wysokie szczyty i w nisko położonych miastach, zaś w czasie przejażdzki busem wszędzie zauważaliśmy bydło.

                Codziennie mogliśmy odkryć nowe walory smakowe kuchni gruzińskiej, która oferuje różnorodne smaki, od intensywnych i pikantnych do subtelnych i aromatycznych. Wiele potraw jest dobrze zbalansowanych pod względem słodyczy, kwasowości i przypraw. Najbardziej charakterystyczne dania to: chaczapuri (ciasto wypełnione serem), chinkali (pierożki wypełnione mięsem, z bulionem w środku), satsivi (kurczak gotowany w aromatycznym sosie orzechowym). Warto wspomnieć, że gościnność jest ważnym elementem gruzińskiej kultury, dlatego posiłki w Gruzji często są długie, składają się z wielu różnorodnych dań i są spożywane w towarzystwie rodziny oraz przyjaciół. Kuchnia gruzińska to prawdziwa uczta dla zmysłów i niezapomniane doświadczenie kulinarne.

      Gdy przemieszczaliśmy się do naszego 3. miejsca noclegowego zobaczyliśmy:

      - Zaporę Wodną Enguri, która jest imponującym inżynieryjnym projektem znajdującym się w Gruzji. Jest to najwyższa zapora łukowa i druga pod względem wielkości betonowa zapora na świecie.

      - Park Muzykantów w Szekwetili - duży park na wybrzeżu Morza Czarnego. Na terenie kilku hektarów pięknego parku eukaliptusowego prezentowane są rzeźby światowych gwiazd muzyki – śpiewaków, muzyków, kompozytorów, a także słynnych gruzińskich wykonawców, naturalnej wielkości.

      Batumi to popularne nadmorskie miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w Gruzji, nazywane „drugim Dubajem”. Jest znane ze swojej różnorodnej architektury, która łączy różne style i wpływy. Można znaleźć tu zarówno nowoczesne budynki, jak i historyczne kamienice. Batumi jest znane ze swoich imponujących iluminacji, które nadają miastu magiczny wygląd po zmroku.

                Przepłynęliśmy rejs statkiem wraz z towarzyszącymi nam delfinami; spróbowaliśmy świeżych owoców; kupiliśmy lokalne przyprawy na miejscowym targu; zwiedziliśmy Plac Europy (jedno z centralnych miejsc w mieście, które jest popularnym punktem spotkań i atrakcją turystyczną); spacerowaliśmy wzdłuż nadmorskiej promenady wśród kolorowych świateł  i oświetlonych fontann oraz pięknie podsumowaliśmy całą wycieczkę wspólną, wieczorną kąpielą w Morzu Czarnym o zachodzie słońca.

      Gruzja to kraj, który oferuje niezapomniane wrażenia zarówno pod względem kultury, jak  i przyrody. Podczas wyjazdu odkryliśmy fascynujące historie, zanurzyliśmy się w tradycjach i cieszyliśmy się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. To podróż, która na długo pozostanie nam w pamięci!

                                                                                                                  Aleksandra Marczuk

     • Powiatowy Dzień Kombatanta

     • W piątek (14.04.2023) w Szkole Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie odbyły się obchody Powiatowego Dnia Kombatanta. W tym dniu władze powiatu, miasta, uczniowie i zaproszeni goście oddali hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć dzisiaj w wolnej Polsce.

      Niespodzianką dla kombatantów był z pewnością wspaniały występ artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie, artystów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie oraz druhów z Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP im. Władysława Reniewickiego.

      Kombatanci gromkimi brawami nagrodzili wszystkich występujących w spektaklu

      Dziękujemy!

       

     • "Otwarcie sezonu 2023 w Arboretum Wojsławice"

     • "Otwarcie sezonu 2023 w Arboretum Wojsławice"

      16 kwietnia w Arboretum w Wojsławicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie sezonu turystycznego. Słoneczna pogoda przyciągnęła miłośników przyrody z całego województwa.

      W samo południe dyrektor Tomasz Dymny powitał gości i zaprosił na występ artystyczny uczniów I LO w Dzierżoniowie.

      Lirycznie, ale i niezwykle optymistycznie wybrzmiały piosenki oraz fragmenty poetyckie.

      W programie wystąpili: Zuzanna Złotnicka, Zuzanna Kwiędacz, Natalia Latacz, Filip Bajron, dyr. Grażyna Bajsarowicz oraz prof. Sebastian Runowicz

      Gratulujemy

     • "W małym dworku"

     • 10 marca odbył się spektakl młodzieży z klasy 2A „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza na scenie świebodzkim we Wrocławiu. Wydarzenia było spektakularne, dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wszyscy inni goście byli pod ogromnym wrażenie amatorów z takimi umiejętności aktorskimi, które oczywiście zawdzięczają utalentowanemu aktorowi Jakubowi Grębskiemu, który również reżyserował sztukę. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i mamy nadzieje, ze nadal będą rozwijać się w tym kierunku.

     • "Moje nieidealne życie"

     • 29 marca 2023 r. uczniowie klasy 1d i 2c wzięli udział w spektaklu terapeutycznym "Moje nieidealne życie" w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki. W programie przygotowanym przez zespół Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Ząbkowicach Śląskich poruszone zostały problemy, z którymi boryka się młodzież. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem montażu słowno-muzycznego i mieli wiele tematów do przemyśleń. 

      Uczniowie uczestniczyli w spektaklu razem z wychowawcami: dr Anną Grużlewską oraz mgr Ewą Chylińską.

     • Dni Otwarte w I LO

     • Dzisiaj (04.04) w naszej szkole, odbył się Dzień Drzwi Otwartych, czyli najciekawszy i najbardziej emocjonujący dzień w roku szkolnym. Uczniowie klas 8 z pobliskich szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się z naszą ofertą, jednocześnie zanurzając się w mroczne klimaty serialu "Wednesday". Między zwiedzaniem miejsc znanych z serialu można było dowiedzieć się więcej o proponowanych profilach oraz o życiu w 1 LO.

      Mimo, że wcieliliśmy mury naszej szkoły w akademię Nevermore (nigdy więcej) to mamy nadzieję, że młodzież będzie chciała powrócić w nasze progi.

     • Z Dzierżoniowa w świat daleki

     • W ramach grantu oświatowego "Z Dzierżoniowa w świat daleki" kl 1e rozszerzająca geografię uczestniczyła w warsztatach i wykładzie na temat rozpoznawania minerałów i skał. Zajęcia prowadzili: Pani dr hab. Magdalena Matusiak-Małek i Pan mgr Krzysztof Moskwa z Instytutu Nauk Geograficznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

       

      A oto komentarze niektórych uczestników spotkania:

      - "Bardzo interesujący wykład, zdecydowanie poszerzył moje dotychczasowe umiejętności rozpoznawania skał i minerałów. Ciekawe doświadczenia i możliwość zobaczenia powstawania skał zdecydowanie zapadną w pamięć."

      - "Wysoki poziom edukacji i informacji w profesjonalnym stylu wpełni poszerzający naszą wiedzę na rozszerzonym przedmiocie geografii. Godne polecenia."

      - "Wyjazd nam się bardzo podobał, wykład prowadzony przez Panią doktor był bardzo interesujący. Intrygujące były doświadczenia przez co w praktyce mogliśmy zobaczyć jak wygląda tworzenie skał i minerałów. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w wykładzie. Hania J. Asia K. Madzia Ł. Wiktoria G. Sandra Ś."

      - "Świetny wykład o skałach, profesjonalnie tłumaczenie tematu. Przydatne doświadczenia które pomogły zapamiętać materiał."

     • Olimpiada Chemiczna

     • 18 marca 2023 r. nasi uczniowie. Hanna Olszewska i Karol Królikowski wzięli udział w etapie centralnym ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Byli wśród 200 najlepszych uczniów z całej Polski, którzy zmierzyli się z zadaniami z chemii nieorganicznej i organicznej. Jesteśmy dumni i czekamy na oficjalne wyniki.

     • Dzień Otwarty w I LO

     • Zaproszenie na Dzień Otwarty

       

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie I LO w Dzierżoniowie serdecznie zapraszają uczniów klas 8 szkoły podstawowej wraz z opiekunami na Dzień Otwarty pod hasłem "NEVERMORE w I LO", który odbędzie się 4 kwietnia od godziny 8.30 do 12.45.

      (I TURA 8.30 -10.30 II TURA 10.45 - 12.45) W trakcie spotkania uczniowie będą mogli wziąć udział w nietypowych lekcjach, poznać dostępne profile klas, uczniów, nauczycieli oraz szkołę.

       

      Serdecznie zapraszamy!

       

      W celach organizacyjnych uprzejmie prosimy o zadeklarowanie godziny udziału w Dniu Otwartym (g.8:30 lub 10.45) oraz podanie orientacyjnej liczby uczniów.  

       

     • Laboratorium z klasami maturalnymi

     • 20 stycznia 2023 r., w ramach przygotowań do matury z chemii, maturzyści z klasy 4b i 4c I LO wzięli udział w laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W praktyce rozwiązywali zadania pojawiające się w zadaniach maturalnych. Z niektórymi zmierzyli się indywidualnie, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole. Część została omówiona przez dr Iwonę Rutkowską, która z ogromną pasją przybliżyła maturzystom takie zagadnienia jak miareczkowanie alkacymetryczne, aktywność fluorowców i metody rozdzielania substancji oraz rozróżnianie pierwiastków na podstawie barwy płomienia. Mamy nadzieję, że praktyczne zmierzenie się z problemami chemicznymi pozwolą maturzystom z większą wiarą podejść do egzaminu i osiągnąć dobre wyniki.

       Całość koordynowała dr Anna Grużlewska

     • Wizyta Katarzyny Górniak

     • 13 stycznia w auli szkolnej miało miejsce niecodzienne i niezwykle interesujące spotkanie z Katarzyną Górniak, absolwentką I LO, a od kilkunastu lat -  reporterką stacji TVN. W oczekiwaniu na dziennikarkę można było obejrzeć jej  reportaż „Tygrysy na granicy”, za który autorka zdobyła 2 główne nagrody na World Media Festival  w Hamburgu w 2021 roku. Katarzyna Górniak to dziennikarka z pasją, otwarta i komunikatywna. Opowiadała o roli, jaką odegrało liceum w drodze do sukcesu, o swojej codziennej pracy i o  trudnościach w trakcie realizowania reportaży. Podkreślała, że ważne są dla niej tematy blisko ludzi i dlatego najlepszą nagrodą po ich emisji są  pozytywne, pełne uznania reakcje widzów i szczere podziękowania, jak to miało miejsce m.in. po materiale o endometriozie, chorobie tysięcy kobiet. Reportaż ten, przygotowany razem z M. Łucyan, zdobył złotą nagrodę na festiwalu w Hamburgu w 2022 roku. Obecni w auli uczniowie i mieszkańcy miasta mogli także dowiedzieć się o pracy i emocjach Katarzyny Górniak w czasie, gdy była korespondentką wojenną w Ukrainie w ubiegłym roku. Reporterka zwracała też uwagę na miejsce i rolę kobiet w życiu publicznym. Spotkanie bardzo ciekawie poprowadziła Barbara Rymarska,wychowawczyni i polonistka Katarzyny. Swobodnej rozmowie obu pań towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz nagrane fragmenty reportaży i relacji z Ukrainy. Po wywiadzie był czas na pytania z sali, a potem na rozmowę z zainteresowanymi osobami, w tym - z uczennicami naszej szkoły. Uczestnicy spotkania gromkimi brawami wyrazili swoje uznanie dla wyjątkowej gościni, zaproszonej przez Panią Dyrektor Grażynę Bajsarowicz i Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa.

     • Laboratorium z klasą 3 C

     • 9 stycznia odbył się kolejny wyjazd do Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Tym razem pod okiem pracowników naukowych pracowali nasi wytrawni chemicy z 3c. Mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Rozwiązywali problemy badawcze dotyczące pierwiastków z bloku p i d. Doświadczenie i wiedza zdobyta w szkole pozwoliły im efektywnie wykorzystać czas pracy w laboratorium. 

      Nad całością pieczę sprawowała niezastąpiona dr Anna Grużlewska.

     • Spotkanie z Katarzyną Górniak!

     •   13 stycznia o godz.13:13 w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z Katarzyną Górniak, dziennikarką i reporterką TVN, absolwentką naszego liceum ( matura 2007 rok).

        Pierwszą nagrodę w konkursie dla młodych dziennikarzy zdobyła już w gimnazjum,a w trakcie nauki w I LO osiągała kolejne sukcesy m.in. I miejsce w Turnieju Reportażu dla Szkół Ponadpodstawowych organizowanym pod patronatem Gazety Wyborczej i I miejsce w konkursie na reportaż miesięcznika Reader's Digest. Jej lekkie pióro, oczytanie i pracowitość doprowadziły ją też do finału  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

        W czasie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Wrocławskim trafiła na staż do telewizji, a potem po udanym debiucie w programie „Czarno na białym” związała się z telewizją TVN. Dla tej stacji regularnie przygotowuje reportaże i materiały o tematyce społecznej i społeczno-politycznej.

        Przez miesiąc relacjonowała wojnę na Ukrainie. W przeszłości przygotowywała materiały z anektowanego Krymu, separatystycznych republik gruzińskich, autorytarnej Białorusi i wielokrotnie z samej Rosji. Opowiadała także o kryzysie migracyjnym z Grecji, Węgier i Austrii.

        W 2021 roku zdobyła dwie główne nagrody na międzynarodowym festiwalu World Media Festival

      w Hamburgu za reportaż „Tygrysy na granicy, będący dziennikarskim śledztwem  w sprawie nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

        W roku 2022 na tym samym festiwalu jej reportaż „Taka twoja uroda”(o kobietach chorujących na endometriozę), przygotowany razem z Magdą Łucyan, dostał złotą nagrodę w kategorii: Dokument,

      Także w 2022 roku wraz z innymi korespondentami wojennymi została uhonorowana nagrodą Press Club Polska za relacje inwazji na Ukrainę.

                                      Zapraszamy serdecznie na spotkanie!

     • Pożegnanie prof. Jerzego Niemczyka

     • I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie ze smutkiem zawiadamia, iż w dniu 28.12.2022 r. zmarł Prof. Jerzy Niemczyk.

      Prof. Jerzy NIemczyk był absolwentem naszego Liceum (matura 1981) i nigdy nie zapomniał o szkole. Za Jego sprawą Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu objął patronatem naszą szkołę i odbywającą się w niej edukację ekonomiczną. Był wybitnym pedagogiem, naukowcem, autorem ponad 150 prac naukowych, kierownikiem jednej z katedr na Wydziale Zarządzania, Prodziekanem Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów oraz Prorektorem ds. Nauki. Stworzył Forum Edukacji Biznesowej Uniwersytetu Ekonomicznego (FEB). Był dumny z osiągnięć swoich studentów i doktorantów. Dostrzegał i cenił w nich to, co nauczyciele I LO widzieli w Nim, gdy uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej: poczucie odpowiedzialności, honor i godność. 

      Pamięć o Nim pozostanie wśród nas na zawsze!

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się 04.01.2023 r. (środa) o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym w Piławie Górnej.

     • Warsztaty muzealne z klasą I D

     • Tuż przed świętami uczniowie ID, z A. Grużlewską i I. Mizerą, uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, które prowadziła edukatorka Barbara Przerwa. Na wstępie zapoznali się z pracami XIX- i XX-wiecznych artystów wykonanych w technice kolażu. Niektóre z nich spotkały się z żywym zainteresowaniem. Następnie uczniowie mieli możliwość wykonania własnych kolaży. Tak zaangażowali się w pracę twórczą, że zajęcia przekroczyły granice wyznaczonego czasu, a sami uczestnicy odczuli niedosyt. Stworzone kolaże okazały się bardzo interesujące i różnorodne. Wszyscy stwierdzili, że to pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie ze sztuką współczesną.