• Olimpiada Chemiczna

     • 18 marca 2023 r. nasi uczniowie. Hanna Olszewska i Karol Królikowski wzięli udział w etapie centralnym ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Byli wśród 200 najlepszych uczniów z całej Polski, którzy zmierzyli się z zadaniami z chemii nieorganicznej i organicznej. Jesteśmy dumni i czekamy na oficjalne wyniki.

     • Dzień Otwarty w I LO

     • Zaproszenie na Dzień Otwarty

       

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie I LO w Dzierżoniowie serdecznie zapraszają uczniów klas 8 szkoły podstawowej wraz z opiekunami na Dzień Otwarty pod hasłem "NEVERMORE w I LO", który odbędzie się 4 kwietnia od godziny 8.30 do 12.45.

      (I TURA 8.30 -10.30 II TURA 10.45 - 12.45) W trakcie spotkania uczniowie będą mogli wziąć udział w nietypowych lekcjach, poznać dostępne profile klas, uczniów, nauczycieli oraz szkołę.

       

      Serdecznie zapraszamy!

       

      W celach organizacyjnych uprzejmie prosimy o zadeklarowanie godziny udziału w Dniu Otwartym (g.8:30 lub 10.45) oraz podanie orientacyjnej liczby uczniów.  

       

     • Laboratorium z klasami maturalnymi

     • 20 stycznia 2023 r., w ramach przygotowań do matury z chemii, maturzyści z klasy 4b i 4c I LO wzięli udział w laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W praktyce rozwiązywali zadania pojawiające się w zadaniach maturalnych. Z niektórymi zmierzyli się indywidualnie, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole. Część została omówiona przez dr Iwonę Rutkowską, która z ogromną pasją przybliżyła maturzystom takie zagadnienia jak miareczkowanie alkacymetryczne, aktywność fluorowców i metody rozdzielania substancji oraz rozróżnianie pierwiastków na podstawie barwy płomienia. Mamy nadzieję, że praktyczne zmierzenie się z problemami chemicznymi pozwolą maturzystom z większą wiarą podejść do egzaminu i osiągnąć dobre wyniki.

       Całość koordynowała dr Anna Grużlewska

     • Wizyta Katarzyny Górniak

     • 13 stycznia w auli szkolnej miało miejsce niecodzienne i niezwykle interesujące spotkanie z Katarzyną Górniak, absolwentką I LO, a od kilkunastu lat -  reporterką stacji TVN. W oczekiwaniu na dziennikarkę można było obejrzeć jej  reportaż „Tygrysy na granicy”, za który autorka zdobyła 2 główne nagrody na World Media Festival  w Hamburgu w 2021 roku. Katarzyna Górniak to dziennikarka z pasją, otwarta i komunikatywna. Opowiadała o roli, jaką odegrało liceum w drodze do sukcesu, o swojej codziennej pracy i o  trudnościach w trakcie realizowania reportaży. Podkreślała, że ważne są dla niej tematy blisko ludzi i dlatego najlepszą nagrodą po ich emisji są  pozytywne, pełne uznania reakcje widzów i szczere podziękowania, jak to miało miejsce m.in. po materiale o endometriozie, chorobie tysięcy kobiet. Reportaż ten, przygotowany razem z M. Łucyan, zdobył złotą nagrodę na festiwalu w Hamburgu w 2022 roku. Obecni w auli uczniowie i mieszkańcy miasta mogli także dowiedzieć się o pracy i emocjach Katarzyny Górniak w czasie, gdy była korespondentką wojenną w Ukrainie w ubiegłym roku. Reporterka zwracała też uwagę na miejsce i rolę kobiet w życiu publicznym. Spotkanie bardzo ciekawie poprowadziła Barbara Rymarska,wychowawczyni i polonistka Katarzyny. Swobodnej rozmowie obu pań towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz nagrane fragmenty reportaży i relacji z Ukrainy. Po wywiadzie był czas na pytania z sali, a potem na rozmowę z zainteresowanymi osobami, w tym - z uczennicami naszej szkoły. Uczestnicy spotkania gromkimi brawami wyrazili swoje uznanie dla wyjątkowej gościni, zaproszonej przez Panią Dyrektor Grażynę Bajsarowicz i Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa.

     • Laboratorium z klasą 3 C

     • 9 stycznia odbył się kolejny wyjazd do Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Tym razem pod okiem pracowników naukowych pracowali nasi wytrawni chemicy z 3c. Mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Rozwiązywali problemy badawcze dotyczące pierwiastków z bloku p i d. Doświadczenie i wiedza zdobyta w szkole pozwoliły im efektywnie wykorzystać czas pracy w laboratorium. 

      Nad całością pieczę sprawowała niezastąpiona dr Anna Grużlewska.

     • Spotkanie z Katarzyną Górniak!

     •   13 stycznia o godz.13:13 w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z Katarzyną Górniak, dziennikarką i reporterką TVN, absolwentką naszego liceum ( matura 2007 rok).

        Pierwszą nagrodę w konkursie dla młodych dziennikarzy zdobyła już w gimnazjum,a w trakcie nauki w I LO osiągała kolejne sukcesy m.in. I miejsce w Turnieju Reportażu dla Szkół Ponadpodstawowych organizowanym pod patronatem Gazety Wyborczej i I miejsce w konkursie na reportaż miesięcznika Reader's Digest. Jej lekkie pióro, oczytanie i pracowitość doprowadziły ją też do finału  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

        W czasie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Wrocławskim trafiła na staż do telewizji, a potem po udanym debiucie w programie „Czarno na białym” związała się z telewizją TVN. Dla tej stacji regularnie przygotowuje reportaże i materiały o tematyce społecznej i społeczno-politycznej.

        Przez miesiąc relacjonowała wojnę na Ukrainie. W przeszłości przygotowywała materiały z anektowanego Krymu, separatystycznych republik gruzińskich, autorytarnej Białorusi i wielokrotnie z samej Rosji. Opowiadała także o kryzysie migracyjnym z Grecji, Węgier i Austrii.

        W 2021 roku zdobyła dwie główne nagrody na międzynarodowym festiwalu World Media Festival

      w Hamburgu za reportaż „Tygrysy na granicy, będący dziennikarskim śledztwem  w sprawie nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

        W roku 2022 na tym samym festiwalu jej reportaż „Taka twoja uroda”(o kobietach chorujących na endometriozę), przygotowany razem z Magdą Łucyan, dostał złotą nagrodę w kategorii: Dokument,

      Także w 2022 roku wraz z innymi korespondentami wojennymi została uhonorowana nagrodą Press Club Polska za relacje inwazji na Ukrainę.

                                      Zapraszamy serdecznie na spotkanie!

     • Pożegnanie prof. Jerzego Niemczyka

     • I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie ze smutkiem zawiadamia, iż w dniu 28.12.2022 r. zmarł Prof. Jerzy Niemczyk.

      Prof. Jerzy NIemczyk był absolwentem naszego Liceum (matura 1981) i nigdy nie zapomniał o szkole. Za Jego sprawą Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu objął patronatem naszą szkołę i odbywającą się w niej edukację ekonomiczną. Był wybitnym pedagogiem, naukowcem, autorem ponad 150 prac naukowych, kierownikiem jednej z katedr na Wydziale Zarządzania, Prodziekanem Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów oraz Prorektorem ds. Nauki. Stworzył Forum Edukacji Biznesowej Uniwersytetu Ekonomicznego (FEB). Był dumny z osiągnięć swoich studentów i doktorantów. Dostrzegał i cenił w nich to, co nauczyciele I LO widzieli w Nim, gdy uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej: poczucie odpowiedzialności, honor i godność. 

      Pamięć o Nim pozostanie wśród nas na zawsze!

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się 04.01.2023 r. (środa) o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym w Piławie Górnej.

     • Warsztaty muzealne z klasą I D

     • Tuż przed świętami uczniowie ID, z A. Grużlewską i I. Mizerą, uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, które prowadziła edukatorka Barbara Przerwa. Na wstępie zapoznali się z pracami XIX- i XX-wiecznych artystów wykonanych w technice kolażu. Niektóre z nich spotkały się z żywym zainteresowaniem. Następnie uczniowie mieli możliwość wykonania własnych kolaży. Tak zaangażowali się w pracę twórczą, że zajęcia przekroczyły granice wyznaczonego czasu, a sami uczestnicy odczuli niedosyt. Stworzone kolaże okazały się bardzo interesujące i różnorodne. Wszyscy stwierdzili, że to pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie ze sztuką współczesną.

     • Odsłonięcie tablicy poświęconej Sylwestrowi Chęcińskiemu

     •  10 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie pod hasłem “popołudnie wspomnień” poświęcone wybitnemu absolwentowi naszego Liceum Sylwestrowi Chęcińskiemu, w pierwszą rocznicę śmierci reżysera. Dopisali zawsze mile widziani goście oraz gość specjalny – syn reżysera Igor Chęciński. Przybyli również autorzy przygotowywanej o Chęcińskim publikacji: Helena Trojanowska i Bartosz Kuświk, znający od lat twórcę “Samych swoich”.

      W okolicznościowym wstępie pani dyrektor Liceum Grażyna Bajsarowicz wspomniała o znaczeniu Dzierżoniowa i naszej szkoły w budowaniu zainteresowań filmem w młodym licealiście. Wspominał o tym sam reżyser w wielu wywiadach. Potwierdził to jego syn, mówiąc pod koniec uroczystości: “Ta ziemia (Dolny Śląsk) wydała najpierw “Sylwka”, a potem reżysera”. Zaskoczony był głównym punktem spotkania  odsłonięciem tablicy poświęconej reżyserowi… Wszak przywiózł odznaczenia i nagrody, jakie otrzymał jego ojciec za swoją twórczość, by w ten sposób uczcić artystyczne życie twórcy “Wielkiego Szu”. Odsłaniając tablicę, wzruszony podziękował i dodał:” To ulubione zdjęcie moje i mojej rodziny, takim go pamiętamy…, żeby nie to liceum, nie byłby reżyserem”.

      Uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu na recenzję wybranego filmu Chęcińskiego. Nagrody zdobyli:

       

      Kategoria I - szkoły podstawowe

      I Miejsce – Zuzanna Petelicka (Selene), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie,

      II Miejsce – Aleksander Leśkiewicz (Orzeł), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      III Miejsce:

      Kamil Mormol (Kamyk), Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie,

      - Wiktor Majcher (Petroniusz), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

      - Paweł Policzkiewicz (Ryszard), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

       

      Kategoria II - szkoły ponadpodstawowe

      I Miejsce – Kornelia Krawiec (Magnus 15), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      II Miejsce:

       – Mikołaj Maciejewski (Milard), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Weronika Furcoń (Ząbek), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      III Miejsce - Zuzanna Biedzińska (Liść Wawrzynu), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie.

       

      Wyróżnienia:

      Maja Domżalska (Domża), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      - Katarzyna Hiżycka (K. H.), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie,

      Magdalena Połcik (40 i 4), I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie.

       

      Spotkanie było oprawione piosenkami i poezją.

      Tablica pamiątkowa, odsłonięta w auli szkoły, zostanie wmurowana w ścianę frontową Liceum, jako wyraz szacunku i ogromnej sympatii dla bardzo  s w o j e g o  reżysera tej szkoły.

     • Laboratoria

     • 5 grudnia odbyło się kolejne laboratorium na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie klasy 2c pracowali z reakcjami redoks pod okiem pracowników naukowych politechniki. Poczuli się jak prawdziwi studenci prowadząc doświadczenia i omawiając wyniki, które wzbogaciły i wiedzę i umiejętności nabyte podczas lekcji w szkole. Pełni zaangażowania poradzili sobie z problemami i rozwiązali wszystkie zagadki redoksów.

     • Poznaj Polskę

     • W dniach 22-24.11. br. odbyła się wycieczka z  ministerialnego  programu „Poznaj Polskę” do Torunia,  Gdańska i Gdyni. Udział wzięli uczniowie z klas  1-3.

      Pierwszy dzień - w Toruniu,  który słynie m.in. z pierniczków, osoby Mikołaja Kopernika i średniowiecznej zabudowy Starego i Nowego Miasta. W towarzystwie Pani przewodnik wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat historii i kultury miasta.  Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m. in. Dom Mikołaja Kopernika.

      Drugi dzień -  w gdyńskim Centrum Nauki  EKSPERYMENT. Królowały tam nauki ścisłe takie jak biologia, fizyka i geografia. Mogliśmy  „przekonać się na własnej skórze” jak wygląda życie ludzi poruszających się na wózku, zobaczyć jak powstają fale podwodne, dowiedzieć się jak postrzegają świat różne zwierzęta oraz wykonać jeszcze wiele innych eksperymentów. Następnie odwiedziliśmy muzeum na Okręcie „Błyskawica". Największe wrażenie na uczniach zrobiła historia niszczyciela i jego bohaterów. Potem odwiedziliśmy  Muzeum Marynarki Wojennej, które pokazało nam jak wyglądało życie marynarzy podczas wojny oraz czym się bronili. Dzień zakończyliśmy w spacerowym tempie. W towarzystwie przewodnika  i w wieczornej atmosferze przeszliśmy przez Wyspę Spichlerzy, ul. Mariacką, pod Dwór Artusa i pomnik Neptuna, aż  na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

      Trzeci dzień -to najnowsza historia  Gdańska, rozpoczęta pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Z punktu widokowego obserwowaliśmy teren Stoczni i słuchaliśmy o przebiegu strajku lokalizując obiekty, w których miały miejsce wydarzenia o historycznym znaczeniu. Europejskie Centrum Solidarności zdecydowanie zapadło w pamięć. Klimat miejsca i opowieść przewodnika przeniosły nas w czasy rodziców i dziadków. Uświadomiliśmy sobie, że to właśnie im zawdzięczamy dzisiejszą wolność.

     • "Tolerancja wczoraj i dziś"

     • Nasza szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Piastów Śląskich, w ramach której 17 listopada 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie. Wykład i warsztaty noszące wspólny tytuł "Tolerancja wczoraj i dziś" poprowadził dr hab. Marcin Szydzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież uczestnicząca w zajęciach poznała nie tylko historię tolerancji, ale też jej współczesne aspekty. Część warsztatowa polegała na dialogu prowadzącego, dr. hab. M. Szydzisza z młodymi ludźmi, którzy poruszali istotne dla siebie tematy związane z tolerancją.

      Koordynatorem projektu jest dr Anna Grużlewska.

     • Akcja edukacyjna #SSPIustitia

     • W czwartek 17 listopada klasa III a uczestniczyła w dwugodzinnych warsztatach prawniczych poprowadzonych przez Małgorzatę Iwaszuk, sędzię Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej z nich Pani sędzia przybliżyła uczniom istotę prawa w Polsce oraz obowiązki z tego wynikające. W drugiej części warsztatów klasa wzięła udział w symulacji rozprawy karnej, której tematem było:„UPORCZYWE NĘKANIE”. Wszyscy odegrali swoje role celująco wynosząc z zajęć nową bardzo cenną wiedzę

     • Poznaj Polskę

     • W ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie otrzymało dofinansowanie na organizację wycieczki edukacyjnej. Tym razem uczniowie z opiekunami zwiedzać będą trzy piękne polskie miasta, czyli Toruń – Gdańsk - Gdynię.

      Powiat Dzierżoniowski pozyskał 100.097 zł na dofinansowanie projektu Poznaj Polskę, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 143 134,00 zł.

     • Konkurs na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

     • Szanowni Państwo,


      I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie zaprasza do wzięcia udziału
      w Powiatowym Konkursie na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

      Konkurs poświęcony jest pamięci Sylwestra Chęcińskiego - wybitnego polskiego reżysera, absolwenta I LO.


      Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego.

      Regulamin konkursu znajduje się w załączeniu.


      Serdecznie zapraszamy!


      Na laureatów czekają interesujące nagrody.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Z poważaniem

                                                                                                                                                                                                                               Grażyna Bajsarowicz

      Dyrektor I LO w Dzierżoniowie      KONKURS_NA_RECENZJE_-_SYLWESTER_CHECINSKI_(2)_(1).doc

      klauzula_-_konkurs.docx

     • Międzynarodowy projekt "Onboarding Memories"

     •     W dniach 10-13 listopada 2022 r. odbyły się warsztaty w ramach podsumowania międzynarodowego projektu "Onboarding Memories". Projekt był realizowany z Europejską Akademią w Berlinie oraz Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. W ciągu sześciu miesięcy młodzież naszej szkoły, wraz z uczestnikami z różnych krajów europejskich, pracowała nad przygotowaniem wirtualnego muzeum, w którym upamiętniła miejsca związane z obozami pracy przymusowej, w tym w Grodziszczu, Krzyżowej i Dzierżoniowie. Kulminacyjnym wydarzeniem warsztatów był wernisaż wirtualnej wystawy o obozach pracy przymusowej. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, dyrekcja i nauczyciele I LO oraz zaproszeni goście. Wernisaż odbywał się zarówno w przestrzeni wirtualnej jak i stacjonarnie, w Krzyżowej. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy uczestników projektu oraz nową, wirtualną formą popularyzacji trudnych tematów z historii Europy.

      Projektem kierowała dr Anna Grużlewska

       

      Europäische Akademie Berlin)

      Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau

      EVZ Foundation, #evzfounded

       

      Więcej o projekcie "Onboarding Memories" 

      https://www.eab-berlin.eu/en/project/onboarding-memories

       

     • Europejski Dzień Języków Obcych – 04.11.2022 r.

     • Głośno, wesoło, kolorowo, energicznie… Już od rana, w murach I LO, słychać było muzykę, a zapachy pysznych potraw unosiły się w powietrzu. Wszyscy poruszali się po korytarzach szybciej niż zwykle i wyglądali znacznie radośniej. Tego dnia, uczniowie „pierwszego” zaprosili ósmoklasistów ze wszystkich szkół powiatu dzierżoniowskiego w egzotyczną podróż po najdalszych krańcach świata. Marokański gwar, egipskie ciemności, amerykański luz, argentyńska żywiołowość, ukraiński folklor oraz orientalny klimat rozgrzały atmosferę u Śniadeckiego. Kreatywne dekoracje, wyszukane degustacje, muzyka, śpiew, a chwilami nawet taniec, pomogły wszystkim zapomnieć o listopadowej słocie.

      Po uczcie smakowej przyszedł czas na doznania natury duchowej. Klasa 2a zaserwowała dramat W. Szekspira „Romeo i Julia”. Uwodzicielski Romeo i eteryczna Julia przenieśli widzów do świata miłosnego wyznania. Była to wspaniała uczta okraszona szczyptą humoru.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację święta. W pierwszej kolejności p. prof. Annie Szulc, prof. Marcie Łancewicz, prof. Ewie Ptak, czyli mistrzyniom wielonarodowego zamieszania.

      Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczniom, w tym tegorocznym maturzystom, którzy pełnili rolę przewodników.

      Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Europejski Dzień Języków Obcych będzie równie porywający.

      Zapraszamy za rok!