• "Tolerancja wczoraj i dziś"

     • Nasza szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Piastów Śląskich, w ramach której 17 listopada 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie. Wykład i warsztaty noszące wspólny tytuł "Tolerancja wczoraj i dziś" poprowadził dr hab. Marcin Szydzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież uczestnicząca w zajęciach poznała nie tylko historię tolerancji, ale też jej współczesne aspekty. Część warsztatowa polegała na dialogu prowadzącego, dr. hab. M. Szydzisza z młodymi ludźmi, którzy poruszali istotne dla siebie tematy związane z tolerancją.

      Koordynatorem projektu jest dr Anna Grużlewska.

     • Akcja edukacyjna #SSPIustitia

     • W czwartek 17 listopada klasa III a uczestniczyła w dwugodzinnych warsztatach prawniczych poprowadzonych przez Małgorzatę Iwaszuk, sędzię Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej z nich Pani sędzia przybliżyła uczniom istotę prawa w Polsce oraz obowiązki z tego wynikające. W drugiej części warsztatów klasa wzięła udział w symulacji rozprawy karnej, której tematem było:„UPORCZYWE NĘKANIE”. Wszyscy odegrali swoje role celująco wynosząc z zajęć nową bardzo cenną wiedzę

     • Poznaj Polskę

     • W ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie otrzymało dofinansowanie na organizację wycieczki edukacyjnej. Tym razem uczniowie z opiekunami zwiedzać będą trzy piękne polskie miasta, czyli Toruń – Gdańsk - Gdynię.

      Powiat Dzierżoniowski pozyskał 100.097 zł na dofinansowanie projektu Poznaj Polskę, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 143 134,00 zł.

     • Konkurs na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

     • Szanowni Państwo,


      I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie zaprasza do wzięcia udziału
      w Powiatowym Konkursie na Recenzję Filmową "Tutaj jestem wśród samych swoich".

      Konkurs poświęcony jest pamięci Sylwestra Chęcińskiego - wybitnego polskiego reżysera, absolwenta I LO.


      Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego.

      Regulamin konkursu znajduje się w załączeniu.


      Serdecznie zapraszamy!


      Na laureatów czekają interesujące nagrody.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Z poważaniem

                                                                                                                                                                                                                               Grażyna Bajsarowicz

      Dyrektor I LO w Dzierżoniowie      KONKURS_NA_RECENZJE_-_SYLWESTER_CHECINSKI_(2)_(1).doc

      klauzula_-_konkurs.docx

     • Międzynarodowy projekt "Onboarding Memories"

     •     W dniach 10-13 listopada 2022 r. odbyły się warsztaty w ramach podsumowania międzynarodowego projektu "Onboarding Memories". Projekt był realizowany z Europejską Akademią w Berlinie oraz Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. W ciągu sześciu miesięcy młodzież naszej szkoły, wraz z uczestnikami z różnych krajów europejskich, pracowała nad przygotowaniem wirtualnego muzeum, w którym upamiętniła miejsca związane z obozami pracy przymusowej, w tym w Grodziszczu, Krzyżowej i Dzierżoniowie. Kulminacyjnym wydarzeniem warsztatów był wernisaż wirtualnej wystawy o obozach pracy przymusowej. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, dyrekcja i nauczyciele I LO oraz zaproszeni goście. Wernisaż odbywał się zarówno w przestrzeni wirtualnej jak i stacjonarnie, w Krzyżowej. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy uczestników projektu oraz nową, wirtualną formą popularyzacji trudnych tematów z historii Europy.

      Projektem kierowała dr Anna Grużlewska

       

      Europäische Akademie Berlin)

      Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau

      EVZ Foundation, #evzfounded

       

      Więcej o projekcie "Onboarding Memories" 

      https://www.eab-berlin.eu/en/project/onboarding-memories

       

     • Europejski Dzień Języków Obcych – 04.11.2022 r.

     • Głośno, wesoło, kolorowo, energicznie… Już od rana, w murach I LO, słychać było muzykę, a zapachy pysznych potraw unosiły się w powietrzu. Wszyscy poruszali się po korytarzach szybciej niż zwykle i wyglądali znacznie radośniej. Tego dnia, uczniowie „pierwszego” zaprosili ósmoklasistów ze wszystkich szkół powiatu dzierżoniowskiego w egzotyczną podróż po najdalszych krańcach świata. Marokański gwar, egipskie ciemności, amerykański luz, argentyńska żywiołowość, ukraiński folklor oraz orientalny klimat rozgrzały atmosferę u Śniadeckiego. Kreatywne dekoracje, wyszukane degustacje, muzyka, śpiew, a chwilami nawet taniec, pomogły wszystkim zapomnieć o listopadowej słocie.

      Po uczcie smakowej przyszedł czas na doznania natury duchowej. Klasa 2a zaserwowała dramat W. Szekspira „Romeo i Julia”. Uwodzicielski Romeo i eteryczna Julia przenieśli widzów do świata miłosnego wyznania. Była to wspaniała uczta okraszona szczyptą humoru.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację święta. W pierwszej kolejności p. prof. Annie Szulc, prof. Marcie Łancewicz, prof. Ewie Ptak, czyli mistrzyniom wielonarodowego zamieszania.

      Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczniom, w tym tegorocznym maturzystom, którzy pełnili rolę przewodników.

      Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Europejski Dzień Języków Obcych będzie równie porywający.

      Zapraszamy za rok!  

     • Uroczystości 11 listopada

     • Dzień Niepodległości nadszedł końca! Zaczęliśmy od Parady Niepodległości na czele z Marszałkiem Piłsudskim i oprawą przygotowaną przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie

      Pani Dyrektor Grażyna Bajsarowicz wraz z Aleksandrą Marczuk przemówiły 11 listopada przed Ratuszem. Dodatkowo, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzierżoniowa złożyła wieniec w imieniu całej młodzieży na terenie Dzierżoniowa.

      Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik patriotyczny na placu targowym oraz Bieg Niepodległości

      Uff...to był emocjonujący dzień! Niech żyje Polska!

     • Dolnośląskie Konsultacje

     • W Piątek 4 listopada, piątka reprezentantów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszych Dolnośląskich Konsultacjach organizowanych przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki z udziałem kuratora oświaty.

      Dumnie reprezentowali nas: Maja Kozioł, Antonina Socha, Aleksandra Kronenberg i Mateusz Osiadły z klasy 3a oraz Wiktoria Gurba z klasy 3cpod opieką prof. Tomasza Roszaka. Uczniowe naszej szkoły poruszyli tematy niezmiernie ważne, zabrali głosw sprawie systemu oceniania i polskiegoszkolnictwa, obowiązującej podstawy programowej, relacjach międzyludzkichoraz w jaki sposób powinna wyglądać i funkcjonować polska szkoła w XXI w.

     • DFN w I Liceum

     • W dniach 20-21 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się wykłady i warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W zajęciach z zakresu historii, ochrony środowiska oraz technologii komputerowej, prowadzonych przez specjalistów z wrocławskich uczelni wyższych i I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, wzięli udział uczniowie oraz goście z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykładowcy zabrali słuchaczy w podróż w niezwykłą krainę wiedzy pełną niespodzianek i niezwykłych przeżyć.

     • Pobyt studyjny w Treviso

     • W sierpniu młodzież naszej szkoły wzięła udział w kolejnym pobycie studyjnym w ramach projektu „Onboarding Memories”. Dotychczas pracowali z rówieśnikami z różnych krajów europejskich w Berlinie (Niemcy) i Metz (Francja) nad przygotowaniem wirtualnych miejsc pamięci dotyczących obozów pracy przymusowej. Podczas tygodniowego pobytu w Treviso we Włoszech młodzież miała okazję nie tylko kontynuować prace nad projektem, ale też bliżej poznać włoską historię, kulturę i kuchnię. Kolejne spotkanie, podsumowujące projekt odbędzie się w listopadzie w Krzyżowej.

     • Dzień Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie klas 1

     • 13 października 2022r. w naszej szkole odbyły się dwa bardzo ważne wydarzenia - ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiciele pierwszych klas przystąpili do ślubowania. Reprezentantki starszych roczników wygłosiły przemówienia i przywitały młodszych uczniów. Każdy z wychowawców w kilku zdaniach przedstawił i krótko opisał swoją klasę. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów z 3b. Zaprezentowali scenkę kabaretową i wcześniej nagrany filmik dla nauczycieli. W tym dniu mogliśmy się zarówno wzruszyć jak i pośmiać a także uroczyście przyjąć w nasze szeregi pierwszoklasistów.

     • Dolnośląski Festiwal Nauki - informacje

     • Szanowni Państwo!

      Informuję, iż w dniach 20.10.2022- 21.10.2022 (czwartek- piątek) w naszym liceum odbywać się będzie szkolna edycja XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w ramach której zaplanowano następujące wykłady i warsztaty:

      CZWARTEK 20.10.2022

      Godz. 10.00 aula szkolna "Symulacje komputerowe"- prof. UWr dr hab. Maciej Matyka, pracownik naukowy Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
      Uczestniczy młodzież klas: I b, III b, IV b.

      Godz. 11.00 aula szkolna"Jak komórki naszego organizmu rozmawiają ze sobą"- dr Agnieszka Krawczenko, pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk
      Uczestniczy młodzież klas: I c, I d, II a, II c.

      PIĄTEK 21.10.2022

      Godz. 09.00 aula szkolna"Romanowowie w Rosji"- mgr Romuald Wojciechowski, I LO Dzierżoniów.
      Uczestniczy młodzież klas: I a, I e, II a, III a.

      Godz. 13.00 aula szkolna"Dziś i jutro środowiska naturalnego Dolnego Śląska"- prof. dr Romuald Kosina, pracownik naukowy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
      Uczestniczy młodzież klas: II a, II c, I b, I c.

      Koordynator projektu: prof. Anna Grużlewska

       

     • Narodowe Czytanie 2022

     • W dniu dzisiejszym zaprosiliśmy do wspólnej lektury Ballad i romansów Adama Mickiewicza w ramach Narodowego Czytania 2022, Dyrekcję wraz z pracownikami szkoły i przede wszystkim Was uczniowie!

      Było pięknie!

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział we wspólnym czytaniu oraz organizację tego dnia!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.

      Niezmiernie miło nam było zobaczyć Was odpoczętych, pełnych energii! Mamy ogromną nadzieję, że nowy rok szkolny przyniesie Wam wiele radości, nowych ciekawych doświadczeń, znajomości. Życzymy Wam wszystkim ogromu sukcesów, a Gronu Pedagogicznemu cierpliwości i wytrwałości :)

      SZKOŁO!!!! CZAS....START!!!!

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dnia 1 września o godzinie 9.00.

      Nowy rok szkolny powitamy na zewnątrz budynku o ile pogoda nam będzie sprzyjała. W przeciwnym razie widzimy się w auli szkolnej :)

      Do zobaczenia!!!!

       

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • W piątek o godz. 8.00 odbyło się zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

      Było radośnie, choć momentami bardzo wzruszająco.

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, dziękujemy naszemu oddziałowi przygotowawczemu za chwile wzruszenia, piękne przemowy!

      A teraz:

      Wakacje!!!

      Życzymy Wam wszystkim udanego wypoczynku

     • Wojsławice 3Cp

     • Dla kogo, jak nie dla naszych biologów z 3cP, Arboretum Wojsławice mogło okazać się drugim domem

      Trochę pracy przy roślinach, świeże czereśnie i chill w pełnym czerwcowym słońcu... idealny przedsmak wakacji