Strona główna
Dlaczego my?
"Jeśli zmierzamy we właściwym kierunku, wszystko, co musimy robić, to jedynie iść naprzód" Misją naszej Szkoły jest idea takiej pracy, aby każdy uczeń miał możliwość realizacji planów, marzeń i ambicji na miarę swoich możliwości. Naszym celem jest wyksztalcenie absolwenta - nowocześnie myślącego erudyty, umiejącego wykorzystać wiedze, otwartego na świat, tolerancyjnego i postrzegającego wolność jako dobro własne, ale jednocześnie przynależne innym ludziom.- Kreatywność
- Przyjazna atmosfera
- Tolerancja
- Bezpieczeństwo
- Współpraca z uczelniami wyższymi
- Przyszłość
Aktualności
Co nowego w szkole?WIELKIE CZYTANIE
- 15.06.2022
W sobotę 6 września kolejny już raz odbyło się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej naszego miasta Narodowe Czytanie Trylogii, nad którym patronat objął i tym razem Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Odnotowujemy zdarzenie z tym większą przyjemnością, że wzięła w nim udział społeczność I LO: dyrektor Grażyna Bajsarowicz, prof. Sebastian Runowicz, którego wsparły uczennice: Agnieszka Piskorowska, Adrianna Granzow, Emilia Sujewicz i Marta Greber, tegoroczne maturzystki – Katarzyna Białek i Barbara Maciątek oraz prof. Jolanta Maniecka i niżej podpisana. Czytanie narodowe rozpoczął burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, absolwent „Jedynki”.
- WIELKIE CZYTANIE: Czytaj więcej
I ZNOWU ZA DWA MIESIĄCE…
- 15.06.2022
Spotkanie na boisku szkolnym 29 czerwca całej szkolnej społeczności oznacza wakacje.
Uff! – myśli każdy, z maturzystami włącznie, którzy tego dnia odbierali swoje świadectwa maturalne. Mniej zmęczeni nauką będą kontynuować relaks, bardziej nią sfrustrowani – będą zasłużenie odpoczywać. Długodystansowcy otrzymali nagrody, co zawsze redakcję cieszy. Wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele: prof. prof. Elwira Kłosowicz, s. Danuta Świerczyńska, Sebastian Runowicz i Daniel Nowak. Pani dyrektor Grażyna Bajsarowicz podziękowała też za tegoroczną współpracę prof. prof. Wiesławie Mleczko i Janinie Weretce-Piechowiak. Bezpiecznych i udanych wakacji życzyli obecny na uroczystości pan starosta Jan Guzdek i pani dyrektor.
- I ZNOWU ZA DWA MIESIĄCE…: Czytaj więcej
WYMIANA POLSKO-IZRAELSKA SHALOM
- 15.06.2022
27 maja 2014 roku 14 osobowa grupa uczniów z I LO w Dzierżoniowie pod opieką pani Marty Puchały oraz pani Aleksandry Pałach udała się na… niecodzienną,
tak to najlepiej określić, wycieczkę szkolną. Najpierw busami na lotnisko, gdzie podczas burzy czekaliśmy na odprawę, aż wreszcie samolotem, gdzie zajęliśmy miejsca chociażby obok ortodoksyjnych Żydów wracających do Izraela. W pierwszy dzień wymiany polsko-izraelskiej pojechaliśmy na spacer po Tel Avivie. Tam uczniowie z Izraela oprowadzili nas po mieście, opowiadając o nim. Pokazali nam miejsce, gdzie możemy zjeść falafele – kotleciki z cieciorki, czyli danie, które zna każdy Izraelczyk. Po obiedzie udaliśmy się na plażę, gdzie spędziliśmy wraz z kolegami właściwie całe popołudnie, ciesząc się ogromnymi falami na morzu, gorącym piaskiem i piękną pogodą.
- WYMIANA POLSKO-IZRAELSKA SHALOM: Czytaj więcej
Odznaczenie dla Profesor Anny Grużlewskiej
- 15.06.2022
Anna Grużlewska, nauczycielka biologii w naszej szkole, wspólną decyzją Ambasady Izraela w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Funduszu Michaela Traisona dla Polski, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego została uhonorowana odznaczeniem „Chroniąc Pamięć’. Jest pierwszą osobą z Dolnego Śląska (i spoza Wrocławia) wyróżnioną w ten sposób i jedną z dziesięciorga odznaczonych z całej Polski w 17. edycji programu. Odznaczenie jest nadawane osobom prywatnym, organizacjom pozarządowym, instytucjom państwowym i władzom miast, zasłużonym dla ratowania żydowskiego dziedzictwa kulturowego i wspierającym dialog polsko-żydowski. Uroczystość wręczenia dyplomu „Chroniąc Pamięć” odbędzie się podczas krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej w 29 czerwca 2014 r. Anna Grużlewska od wielu lat zaangażowana jest w działania propagujące toler
- Odznaczenie dla Profesor Anny Grużlewskiej: Czytaj więcej
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA
- 15.06.2022
24.04.2014 r. (czwartek)Pierwszego dnia wymiany przybyliśmy do Hamburga około 6:00; czekali na nas już nauczyciele oraz kilkoro uczniów ze szkoły w Buxtehude. Gdy dojechaliśmy na miejsce, wraz ze wszystkimi uczestnikami wymiany wybraliśmy się do piekarni Behnken, gdzie zjedliśmy wspólne śniadanie. W szkole zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez dyrektora placówki. Również szkolna orkiestra złożona z młodych muzyków przygotowała dla nas imponujący występ. Zagrali m.in. hymn Polski. Oprowadzona nas po budynku, potem udaliśmy się ze swoimi niemieckimi partnerami do domów. Gdy trochę odpoczęliśmy, po południu ponownie spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi. Tym razem w restauracji "Amadeus" w Buxtehude, gdzie miło spędziliśmy czas na zgłębianiu niemieckiej kuchni i rozmowach.
- WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA: Czytaj więcej
ZWIEDZAMY ANGLIĘ I SZKOCJĘ
- 15.06.2022
Greensleeves was all my joy
Greensleeves was my delight,
Greensleeves was my heart of gold,
And who but my lady greensleeves.
Jeśli wierzyć legendzie, ta ludowa piosenka, jedna z najbardziej identyfikowanych ballad angielskich, została ułożona przez Henryka VIII dla Anny Boleyn. Ale czy ów znany z okrucieństwa wobec kolejnych żon król mógł mieć w sobie tyle liryzmu…?
- ZWIEDZAMY ANGLIĘ I SZKOCJĘ: Czytaj więcej
Po pierwsze – Katyń
- 15.06.2022
22 kwietnia w sali klubu Pegaz wystawiono spektakl "Katyń".
Mieliśmy okazję obejrzeć rzecz całą już wcześniej jesienią ubiegłego roku.
Inscenizację przygotował prof. Sebastian Runowicz z młodzieżą różnych klas.
… Są takie zdarzenia w historii, o których trzeba mówić.
I są spektakle, o których powiniśmy pamiętać.
- Po pierwsze – Katyń: Czytaj więcej
KONFLIKTY ZAŻEGNANE?
- 15.06.2022
28 marca w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się debata. Nie byłoby w niej szczególnego, gdyby nie temat, żywo interesujący dwie strony dialogu: ”Porozumienie między rodzicami i nastolatkami – mit czy realna możliwość”. Debatę poprzedził wykład „Nastolatek i jego rodzice w gąszczu kultury masowej”, a spotkanie prowadziły Małgorzata Kramarz, pracownika Fundacji Rozwoju Umiejętności Społecznych „Konsensus” we Wrocławiu, oraz Adrianna Surmiak, pracownik naukowy Wydziału Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzonym dyskusjom przysłuchiwali się m. in. Janusz Guzdek – starosta dzierżoniowski, Alicja Hromada – dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury, Grażyna Wójcik – dyrektor Biura Spraw Obywatelskich oraz Elżbieta Pasek – dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Dzierżoniowie. Dyrektor naszego Liceum Grażyna Bajsarowicz była zadowolona z przebiegu tego
- KONFLIKTY ZAŻEGNANE?: Czytaj więcej
CZAS ROZMÓW
- 15.06.2022
1 kwietnia 2014 roku, godzina 10:00, I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie
Podczas przygotowań do debaty ustaliliśmy, że jej mottem będzie hasło, które przyświecało tegorocznym wyborom do Sejmu Dzieci i Młodzieży: "Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i w życiu społecznym?”. Postanowiliśmy, że aby uniknąć dominacji jednej opcji politycznej, zaprosimy przedstawicieli różnych partii działających na terenie naszego powiatu oraz działaczy lokalnych samorządów. Liczyliśmy na to, że udział w dyskusji doświadczonych polityków i urzędników pozwoli uświadomić młodzieży, że warto korzystać z przywilejów, jakie daje nam demokracja i że biorąc udział w wyborach, decyduje ona o swojej przyszłości. W ramach przygotowań przeprowadziliśmy również wśród uczniów naszej szkoły ankietę z zapytaniem: "Czy poszedłbyś na najbliższe wybory parlamentarne
- CZAS ROZMÓW: Czytaj więcej
GRY LOGICZNE ZAMIAST MATEMATYKI?
- 15.06.2022
20 III 2014. Sam środek gorącego (aura i jutrzejsza wywiadówka) szkolnego dnia W gabinetach gwarno, a zamiast zeszytów kostki, karty, plansze, kamyki. Gry logiczne zamiast matematyki, angielskiego, historii i geografii???Tak, i to nie tylko z powodu Dnia Wiosny, jak się okazuje.– Dlaczego dzisiaj? – spytali dziennikarze z III B główną organizatorkę spotkania prof. Katarzynę Pazik Kasprowicz.– Od kilku lat właśnie w marcu organizowany jest w naszej szkole Tydzień z Matematyką. W poprzednich latach był to turniej gier logicznych W tym roku postanowiłyśmy z prof. Kamilą Łukasik zaprosić Stowarzyszenie Druga Runda z Wrocławia, żeby to jego przedstawiciele poprowadzili zajęcia.
- GRY LOGICZNE ZAMIAST MATEMATYKI?: Czytaj więcej
WARSZTATY W KRZYŻOWEJ
- 15.06.2022
W dniach 12-16 lutego 2014 r. odbyły się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej kilkudniowe warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły i Międzynarodowej Szkoły im. Nelsona Mandeli w Berlinie. Były one kontynuacją wcześniejszych spotkań w Krzyżowej i Berlinie w 2013 roku. W spotkaniu ze strony polskiej wzięło udział czternaścioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielem Anną Grużlewską. Ze strony niemieckiej nad projektem pracowało dwanaścioro uczniów i dwóch nauczycieli: wicedyrektor szkoły Brigitte Kather – pomysłodawczyni projektu oraz Bernard Szulc. Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu obejmującego kwestie historyczne, socjologiczne i obecnej sytuacji na świecie.
- WARSZTATY W KRZYŻOWEJ: Czytaj więcej
PERSPEKTYWY I LO
- 15.06.2022
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie znalazło się wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2014”.
– Co to oznacza dla nas? Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie dzierżoniowskim, która znalazła się we wspomnianym rankingu; wzięto pod uwagę najbardziej miarodajne składniki: wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych i matury z przedmiotów dodatkowych oraz olimpiady przedmiotowe – mówi dyrektor Grażyna Bajsarowicz i dodaje:
- PERSPEKTYWY I LO: Czytaj więcej
Z REGIONEM NA TY
- 15.06.2022
Już po raz drugi zorganizowaliśmy Tydzień Regionalny. W ubiegłych tygodniach wszyscy uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z geografii, chemii, fizyki oraz historii. Zajęcia te były przeprowadzone w ramach wycieczek, warsztatów, prelekcji oraz lekcji muzealnej. Całe przedsięwzięcie koordynowała prof. Jadwiga Połcik. W piątek 6 grudnia, w pięknie udekorowanej auli odbyło się podsumowanie działań pierwszoklasistów oraz uczniów realizujących geografię w zakresie rozszerzonym, które związane były z owym Tygodniem. Jako pierwszy odbył się konkurs na najlepiej ucharakteryzowaną postać Peruwianki lub Peruwiańczyka. Charakteryzacje oceniało jury, składające się z pani wicedyrektor Grażyny Majchrzak, pana Bolesława Grabowskiego oraz pani Marty Pajchrowskiej. Wszystkie klasy były świetnie przygotowane, było widać ich zaangażowanie oraz pracę, jaką włożyły w przygotowanie stroju oraz
- Z REGIONEM NA TY: Czytaj więcej
M A T U R A P R Ó B N A?
- 15.06.2022
Sprawdzian przed właściwą, czy zbędne zamieszanie w szkole? A może i jedno, i drugie? I czy coś z tego wynika? Czy zawiedzeni zabiorą się do pracy? Czy zadowoleni spoczną na laurach? Czy nastąpi przewartościowanie stosunku do matury, którą można oblać? Spytaliśmy o to tegorocznych maturzystów. Odpowiedzi padły przed ogłoszeniem wyników. Czy brzmiałyby inaczej po weryfikacji oczekiwań? Każdy sobie odpowie na to pytanie sam. Bo maturę zdajemy oddzielnie. To sprawdzian dorosłości indywidualnej, a nie zbiorowej.
- M A T U R A P R Ó B N A?: Czytaj więcej
WARSZTATY TERENOWE Z GEOGRAFII
- 15.06.2022
WARSZTATY TERENOWE Z GEOGRAFII – alternatywa dla zajęć prowadzonych w klasie i efektywne wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. 4 października, pod opieką prof. Jadwigi Połcik uczestniczyliśmy w pomiarach przepływu – znanego i najbliższego względem budynku szkoły – cieku wodnego, czyli rzeki Piławy. Do wykonania pomiarów (Dzierżoniów, ul. Kopernika) potrzebowaliśmy profesjonalnego sprzętu w postaci: taśmy mierniczej, stopera, tyczki geodezyjnej (wykonanej własnoręcznie), pływaków (jednakowej wielkości patyków), kaloszy, podkładek do pisania i papieru milimetrowego.
- WARSZTATY TERENOWE Z GEOGRAFII: Czytaj więcej
Tajna broń wokalna I LO
- 15.06.2022
Dzisiaj śpiewała mały recital po wykładzie o perłach księżnej Daisy…
Emilia Hamerlik, tajna broń wokalna I LO.
Łącząca wrażliwość sceniczną z wyczuciem, jakiego wielu adpetom sceny często brak.
Ikona potęgi smaku: w kostiumie, obecności na deskach sali koncertowej, gestach, mimice i repertuarze.
- Tajna broń wokalna I LO: Czytaj więcej
Dzień Edukacji Narodowej
- 15.06.2022
- 15 PAŹDZIERNIKA odchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie, po długiej przerwie odbyło się spotkanie w auli, przygotowane przez klasę IIe i opiekunów: prof. prof. Agnieszkę Ślusarską i Rafała Gryszana. Dyrektor Grażyna Bajsarowicz wyróżniła za pracę i osiągnięcia kilkoro n
- Dzień Edukacji Narodowej: Czytaj więcej
KONKURS HISTORYCZNY „ŻYDZI W NASZEJ PAMIĘCI”
- 15.06.2022
Uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły szczególnie zainteresowani historią „naszej małej ojczyzny” wzięli udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego Historia i Życie, która w tym roku nosiła tytuł „Żydzi w naszej pamięci”. Tegoroczny konkurs poświęcony był problematyce tysiącletniego współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej. I miał na celu nie tylko poszerzenie wiedzy historycznej uczestników, ale brał pod uwagę ich własny wkład w przywracanie pamięci o lokalnej historii Żydów, ich kulturze i społeczności. Spośród nadesłanych blisko stu prac z całej Polski komisja konkursowa wybrała piętnastu laureatów, wśród których znalazł się Tomasz Mikuła. Jego praca „Żydowski Dzierżoniów”, przygotowana pod kierunkiem mgr Anny Grużlewskiej, została doceniona przez jurorów i nagrodzona.
- KONKURS HISTORYCZNY „ŻYDZI W NASZEJ PAMIĘCI”: Czytaj więcej
WYJAZD DO BERLINA
- 15.06.2022
(05-09.09.13r.)
Wyjazd do Berlina to kontynuacja projektu dotyczącego tematyki żydowskiej, w którym braliśmy udział od kwietnia wraz z międzynarodową szkołą im. Nelsona Mandeli w Berlinie. Współpraca dobiegła końca, ale wspomnienia wciąż pozostają świeże. Do Berlina wyjechało nas sześcioro z klasy II a wraz z opiekunem Anną Grużlewską, dwa dni po rozpoczęciu roku szkolnego. Spędziliśmy tam kilka cudownych dni. Dzięki istnieniu przedsięwzięcia mieliśmy szansę zobaczyć stolicę Niemiec, zrelaksować się, spotkać się z uczniami poznanymi w kwietniu oraz nowymi osobami.
- WYJAZD DO BERLINA: Czytaj więcej
NAUKA JEST OBYWATELEM DZIERŻONIOWA
- 15.06.2022
… a my OBYWATELAMI NAUKI.
Jak nimi jednak nie być, skoro przybywa do nas od kilku lat w nietypowej formie – festiwalu, co sugeruje nie tylko spotkanie z intelektem, ale prawdziwą ucztę duchową; wszak po łacinie festivus oznacza: radosny, wesoły, świąteczny. I taki też najczęściej charakter mają wykłady kierowane do młodego odbiorcy: czytelne, opatrzone prezentacjami, dyskretnie przemycające poczucie humoru wykładowców, ich fascynacje daną dziedziną wiedzy i – wcale nie koturnowy język. Szkoda tylko, że tematyka stricte humanistyczna jest rzadko obecna na proponowanych spotkaniach.
- NAUKA JEST OBYWATELEM DZIERŻONIOWA: Czytaj więcej
Dla uczniów i rodziców
Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!